• DOLAR
  8,4047
  %-0,28
 • EURO
  10,1808
  %-0,94
 • ALTIN
  507,39
  %-1,35
 • BIST
  1.461
  %0,29
SPK’dan Bandırma merkezli operasyon

SPK’dan Bandırma merkezli operasyon

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yürütülen incelemeler sonucunda, 22 Nisan 2021 ile 4 Mayıs 2021 döneminde halka açık Vakıf Finansal Kiralama (#VAKFN) hisselerindeki işlemleri nedeniyle aralarında sabıkalı Yakın Madencilik ve şirketin patronu Ömer Ozan Köksal’ın da bulunduğu 5 şirket ve 20 kişi hakkında geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi. Kararla ilgili SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, VAKFN hissesindeki işlemlerde Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 107/1 maddesinde sayılan fiillerin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle Yarız Danışmanlık İnşaat, Classic Cars Motorlu Taşıtlar, Yakın Madencilik, Alfadağ Madencilik İnşaat ve Baş Taş İnşaat’a 6 Mayıs 2021 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle işlem yasağı uygulanacak. Kurul ayrıca, VAKFN hissesindeki işlemleri nedeniyle, Enis Bulut, Muhammed Yarız, Osman Türker, Kerem Lafçı, Ömer Bedir Çetinel, Ceyhan Semiz, Batuhan Güleç, Hüseyin Semiz, Alev Bölükbaşı, Gülşah Bal, Tülay Demirci, Yusuf Semiz, İlker Bölükbaşı, Sercan Aslan, Hüseyin Baş, Kamil Güleç, Adnan Başdemir, Osman Baş, Ömer Ozan Köksal ve Özgün Bulut isimli kişlere de 6 ay süreyle işlem yasağı uygulanacağını duyurdu.

-Bandırma merkezli operasyon

SPK’nın tedbir ve yasak getirdiği isimlere bakıldığında Vakıf Finansal Kiralama operasyonun Bandırma merkezli olduğu ortaya çıkıyor. Yakın Madencilik ve Ömer Ozan Köksal, daha önce de yasak getirilen isimlerden biri. Borsa çevrelerinde Karındeşen Jack olarak bilinen Fahrettin Göllü’ye yakın isimler arasında gösteriliyor. Listede ismi yer alan Osman Baş ise Bandırma bölgesindeki belediyelerden aldığı ihalelerle bir anda zengin olan servetinin kaynağı tam olarak bilinmeyen bir isim. Genç yaşta Bandırma’nın en zenginleri arasına girmeyi başaran Osman Baş’ın operasyonu finanse eden isimlerden biri olduğu söyleniyor.

-‘Madeni Borsada bulan şirket
Yakın Madencilik ve şirketin patronu Ömer Ozan Köksal 2020 yılının son aylarında, Borsa Gündem’in de manşete taşıdığı, önce Martı Otel (#MARTI), daha sonra da Halk GMYO (#HLGYO) hisselerindeki organize işlemlerle gündeme gelmişti. İki hissede de anormal fiyat ve miktar hareketlerinin oluşmasının ardından Borsa İstanbul, HLGYO hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle Köksal’a 3 ay süreyle tedbir uygulanacağını duyurmuştu.

Borsagündem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?