Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

100. yılını coşkuyla kutladık

19 Mayıs Gençlik ve

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bandırma’da düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törenlere İlçe Kaymakamı Günhan Yazar, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Belediye Başkanı Tolga Tosun, Cumhuriyet Başsavcıvekili Bülent Bilgin, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Alpaslan Serel, İlçe Spor Müdürü Hüseyin Elüstü, 6. Hava Üs Komutanı Albay Selahattin Akalp ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-19 Mayıs bağımsızlık tarihinin başlangıcı
Kutlamalarda konuşan Bandırma Gençlik ve Spor Müdürü Hüseyin Elüstü, 19 Mayıs 1919 tarihinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıç tarihi olduğunu söyledi. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti’nin esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarının ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığını dile getiren Elüstü “Kurtuluş Savaşı bu destanın adı Mustafa kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi ’de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşi TBMM’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede tüm yurda yayılmıştır. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir” dedi.

-Bu vatan sizlere emanet
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de vaz geçilmez güç kaynağının millet iradesi olduğunun altını çizen Elüstü “Bunun yaşatılması için hepimize ve özelliklede Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur” ifadesini kullandı.

-Ülkemizi gelecekte sizler yöneteceksiniz
Elüstü devamında şunları söyledi “Yakın bir gelecekte, ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sizler yöneteceksin. Ülkemizi büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı ve hoş görü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinmeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamanız gerekir. Birlik ve bütünlüğüme yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiçbir kimsenin hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun huzur ve güvenimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AK Parti’nin Geleneksel Bayramlaşma Töreni
Sıradaki Haber Bandırma AK Parti’de bir ilk yaşandı