Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

75 yıl önce yaşanan trajedi

Kırım Tatarları Derneği Bandırma

Kırım Tatarları Derneği Bandırma Şube Başkanı İsmail Okbay, Kırım Tar-tar sürgünün 75.yılı nedeniyle açıklama yaptı. 75 yıl önce, 18 Mayıs 1944’ gecesi Kırım Tatarları’nın Sovyetler tarafından sürgüne gönderildiğini anımsatan Okbay, “Kırım’da tek bir Kırım Tatarı dahi bırakılmadı. Bu caniyâne sürgün tam bir soykırım haline dönüştü. Sürgüne gönderilen 423 bin kişiden 195 bini sürgün esnasında ve sürgünden sonraki aylarda maruz kaldıkları şartlara dayanamayarak hayatını kaybetti. Bununla da kalınmadı, Kırım’daki medeniyetimize ait her türlü iz yok edilmeye çalışıldı, okullar, camiler yıkıldı, bütün belgeler, evraklar, kitaplar, arşivler yakıldı, mezarlıklar bile bozuldu, yer adlarının tamamı değiştirildi” dedi.

-Sürgünün açıları silinmeden işgal edildi
Sürgünün acıları silinmeden yaklaşık 5 yıl önce Rusya Federasyonu’nun uluslararası hukuku ihlal ederek, Ukrayna devletinin ayrılmaz bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal ettiğini anımsatan Okbay, Kırım Tatar halkının kendisini yok etmeyi amaçlayan bu alçakça işgali hiçbir zaman tanımadığının altını çizdi. Okbay “Hürriyetini elde edebilmek için hiçbir şeyden korkmadığını şimdiye kadar defalarca ispat etmiş olan Kırım Tatar halkı, Kırım’ın işgal edilmesini asla kabullenmeyecektir. Kırım Tatarları varlıkları ve şerefleri için zalimlere karşı tek başına da kalsalar mücadele etmeye alışıktırlar” ifadesini kullandı.

-Talebimiz Rusya’nın Kırım’ı terk etmesidir
Okbay devamında şunları söyledi “Putin Rusya’sının dünya için nasıl bir tehlike olduğunun yeterince idrak edilmesi ve gereken tedbirlerin alınması insanlık adına âcil bir zarurettir. Putin Rusya’sı sırf dizginlenemez vahşîce ihtiraslarını gerçekleştirmek için ve her türlü barbarca metodu kullanarak dünyanın farklı coğrafyalarında emperyalist yayılmacılık peşinde koşmaktadır. Buna seyirci kalınması milyonlarca insanın büyük acılar çekmesine yol açmaktadır. Kırım’ın işgaline gereken tepkinin gösterilmemiş oluşu Putin’i daha azgınlaştırmış, yayılmacılığına cesaret vermiştir. Kırım Tatarlarının Rusya’dan tek bir talebi vardır, o da Rusya’nın vatanları Kırım’ı derhal terk etmesidir. Kırımdaki kardeşlerimiz milli ve dini değerlerini yaşatmak, milli müesseselerini kurmak istiyorlar”

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul’da Tarihi Memduh Paşa Yalısı’nda
Sıradaki Haber Yalı Hırsızı Yakalandı