Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Açılışları belirli kriterlere bağlanmalı”

Şehir merkezlerinde her geçen

Şehir merkezlerinde her geçen gün sayıları artan alış veriş merkezleri kırsal mahallerdeki tarımsal kalkınma kooperatiflerinin de varlığını tehdit ediyor. Bandırma Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi Başkanı Erdoğan Kaya, “Şehir merkezlerinde her geçen gün sayıları artan alış veriş merkezlerinin kırsal mahallere yakın yerleşim yerlerinde de faaliyete geçmesi bu yerleşim yerlerinde kurulu bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerini de olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

-Mevcut düzenleme ihtiyaca cevap vermiyor

Aynı meslek gruplarının yan yana ve peş peşe açılmasının herkese müşteri kaybettirdiğinin altını çizen Kaya “ Birçok yeni iş yeri, herhangi bir fizibilite yapılmadan aynı sektörden, aynı caddede ve sokakta bir sürü olmasına rağmen açıldığı için kısa süre sonra batıyor. Perakende Yasası çıkarıldığından bugüne ekonomimizde birçok değişim yaşandı. Dolayısıyla düzenleme şu an ihtiyaçlara tam anlamıyla ihtiyaca cevap veremiyor” ifadesini kullandı.

-Müşteri kaybediyorlar

Her sokağa peş peşe ve yan yana karşılıklı açılan alış veriş merkezlerinin şehir merkezlerinde olduğu gibi kırsal mahallelerdeki tarımsal kalkınma kooperatiflerinin de müşteri kaybetmesine neden olduğuna işaret eden Kaya “Birçok yeni iş yeri, herhangi bir fizibilite yapılmadan aynı sektörden, aynı caddede ve sokakta bir sürü olmasına rağmen açıldığı için kısa süre sonra batıyor. Bu tür açılışların yeni kurallara bağlanması esnaf ve sanatkârın yanı sıra tarımsal kalkınma kooperatiflerinin geleceği açısından da çok önemli. ”dedi.

-Açılışları belli kriterlere bağlanmalı

Yapılacak düzenlemelerle alış veriş merkezlerinin açılışlarının belirli kriterlere bağlanması gerektiğinin altını çizen Kaya “Bu açılışlar nüfus ve bölge planlamasına göre yapılmalı. İlgili mesleki oda, kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişi yapılarak izne tabi tutulması gerekiyor. Bu konuda, esnaf meslek ve ticaret odaları ile belediye, kaymakamlık gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacak kurul, yapacağı fizibilite ve ar-ge çalışması sonucunda karar vermelidir” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle