Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Açlık sınırının altında yaşıyoruz “

Emekli Sen Bandırma Şube

Emekli Sen Bandırma Şube Başkanlığının “Sefalete mahkum olmayacağız”konulu basın açıklaması İşkur Bandırma İlçe Müdürlüğü önünde yapıldı. Basın açaıklamasına,Belediye Başkanı Tolga Tosun, Emekli Sen Genel Merkez Yöneticisi Hakan İlter, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Emekli Sen Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Türel,  işçi sendikaları ve siyasi partiler temsilcileri destek verdi. Basın toplantısına katılan sendika üyeleri Şube Müdürlüğüne iş başvurusu yaptı. Basın açıklaması Sendika Şube Başkanı Levent Balkış tarafından okundu.

Balkış “Biz, bu ülkenin her bir karışında alınteri, emeği olan, 25-30 yıl  çalışarak ülkemizi kalkındırmak , geleceği güzel, yaşanabilir özgür, demokratik, kendi ürettikleri ile refahı sağlayan, başkalarına el avuç açmadan, başı dik, onurlu,  bağımsız bir ülke bırakmak için didinen emeklilere reva görülen, açlık sınırının da altında kalan maaşlarla ölüm sınırında yaşamaya mahkum edilen bir emekli toplumu olduk”dedi.

-Emekliler için yapılan bu zammın hiç bir anlamı kalmadı

Balkış “Siyasi iktidarın yancısı yalancı TUİK’in açıkladığı enflasyon oranları neticesinde Ocak-Haziran 2023 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı yüzde 19.77 olarak açıklandı. Bu oran ne işçinin, ne memurun, ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmamaktadır. Gerçek enflasyon rakamlarını açıklamak yerine, halkın yaşam kalitesini düşürmek, ekmeğini küçültmek için dört işleme takla attırarak enflasyon oranları belirlenmektedir. TÜİK çalışanlara, işçilere, emeklilere bir kabus olmuştur. 2023 Temmuz-Aralık zammını bir kaç puan lütfederek %25 zam olarak belirlenmesini sağlamıştır. Bu zam, emekliler için sıfır zamdır. Bugün resmi enflasyon ile gerçek  enflasyon oranları arasındaki bu derin fark vardır ve bu fark yoksulluğun daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Artık seçim öncesinde sonrasında anlamını tümüyle yitiren , emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz söylemi boş bir söylem, yalan bir ifade olmuştur. Bu koşullarda emekliler için %25 zam zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını , alınamayan ilaçları, karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir. Sarayın iktidarı seçim öncesi emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini onları çok mutlu bir gelecek beklediğini ifade etmiş bu sayede oy toplamıştır. Ama seçimden sonra gerçekler gün yüzüne çıkmıştır. Biz de bugün burada, yaşadığımız yoksulluktan kurtulabilmek icin tekrar calismak istiyor, is ve isci bulma kurumundan iş istiyoruz.Siyasi iktidarın emeklilerin maaşları konusunda manipülasyonları bitmemektedir. Çünkü; kök maaş zırvalamasını getirmişler, yapılan zamları sadece en düşük aylıklara  uygulamışlardır. Bu yöntemle emeklilerin yüzde 80’i zam almamıştır. Dolayısıyla mevcut kök maaşı 6 bin lira ve aşağısında bulunan emekliler için bu yapılan zam hiçbir anlam ifade etmemiştir”şeklinde konuştu.

-Zam furyası emekliyi vurdu

Balkış devamında şunları söyledi “15 Temmuz’da selalarla akaryakıta, doğalgaza, mtv’lere ve iğneden ipliğe her şeye yapılan zam emeklilere verilen zammı ortadan kaldırmıştır. Emeklileri asgari ücretin altında geçinmeye zorlayan bir sistem yaratılmıştır. 9 milyon emekli 7 bin 500 lira maaş almaktadır. İşte burada biz emeklilere düşen mücadeledir, bu sorun sokakta çözülecektir, eylemle mücadele ile örgütlenme ile “Kral Çıplak” diye bağırarak çözülecektir. Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz. Bütün emeklileri DİSK Emekli Sen çatısı altında örgütlenmeye yoksulluğu sıradanlaştırmaya çalışanlara karşı refahı yaygınlaştırmak için mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekli dostlarımız ekmeğimizi küçültenlere karşı güneşin sofrasını kurma çağrımıza kulak verin”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Varnalı TÜED Bandırma Şubesi
Sıradaki Haber Ahmet Varna’lı Adaylığını Açıkladı