Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Adin Otomotiv’deki işe iade davası 12 Ocak’a ertelendi

Adin Otomotiv’de Halk İş’e bağlı Özçelik İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle iş akitlerine son verilen 51 işçinin işe iade iade davası 12 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Adin Otomotiv'de Halk İş’e

Halk İş’e bağlı Özçelik İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle Adin Otomotiv’de iş akitlerine son verilen 51 işçinin işe iade davalarının görüşmelerine Gönen Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme heyeti; suçun sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi olduğu, bir kısım davalı iş yeri çalışanları ve yetkililerinin sanık konumunda olduğu, ceza yargılamasının davacıların hukuki durumunu doğrudan doğruya etkileyeceğinden Gönen Asliye Ceza Mahkemesinin kararının beklenmesine karar vererek duruşmayı 12 Ocak 2024 tarihine erteledi.

-Ağır ithamlara maruz bırakıldık
Halk İş’e bağlı Özçelik İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Zeynep Tanvrıverdi Karakurt, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada “ Bizler bu yola insanca yaşamak için çıktık. Adin otomotiv de çalışma şartları bizleri zorluyordu. Biz bu fabrikaya açılışından son çalıştığımız güne kadar çok emek verdik. Fabrikanın ilk açıldığında 40 kişi ile bu yola başladık; ve daha sonraki günlerde işveren ile elele verip binlerce insanın evine ekmek götürdüğü umut kapısı haline getirdik ve büyük bir iş sahası haline getirdik. İşverenlerle karşı karşıya geldiğimizde işin boyutu değişti. Bizleri zorla gece gündüz demeden aylarca tatil yapmadan zorla çalıştırdılar. Hatta işveren hamile olan bayan arkadaşlarımızı dahi zorla mesaiye bıraktılar. Devletin işçiye tanıdığı çoğu haklardan geri bırakıldık. Haklarımızı alamadık. Çalışırken bizlere psikolojik baskıya uygulayarak “ patlıcan tarlasından geldiniz sandalyeler sizden daha değerli” gibi ağır ithamlara maruz bırakıldık.” dedi.

-İşten çkartılınca sendika aramamış

Bu kadar zorbalığa güçlerinin yetmemesi üzerine işçiler olarak Özçelik Sendikası ile bu yola devam etme kararı aldıklarını dile getiren Karakurt “Sonunda anayasal hakkımız olan sendikalaşma hareketi başlattık. Her şey bundan sonra başladı. İşveren çoğu çalışanların zorla E-devlet şifrelerini alarak sendikaya üye olup olmadıklarını araştırdı. Çoğu arkadaşımızı bu şekilde günlerce arka odalarda sorguya çekerek,psikolojik baskı yaparak işten atarız diyerek tehdit ettiler. E-devlet şifresini vermeyenleri işyerinden ücretsiz izine ayırdılar. O dönemde yaşadığımız pandemi döneminde devletimiz işçilerin hakkını gözeterek işten çıkarma yasağı getirdiği için Adin Otomotiv sendikaya üye olanları işten çıkaramadı. Daha sonra Pandemi dönemi bitince devletimizin koyduğu yasak bitince bizleri kıdem ve ihbar tazminatlı işten attılar. Bizler işten çıkarılıncaya kadar Özçelik Sendikası her zaman yanımızda durdu. Bu davamızda hep bizi desteklediler. Ancak işten çıkarıldıktan sonra bir daha sendika yanımızda olmadı; bizi arayıp sormadı bizimle hiç ilgilenmediler.” ifadesini kullandı.

-Davamızın arkasında duracağız

Sendikalı oldukları gerekçesiyle iş akitlerine son verilen 3 işçinin davalarının sonuçlandı ve paralarını aldıklarını açıklayan Karakurt “Aynı dava aynı konu bizlerin dosyaları istinaftan geri geldi; eksik evrak nedeniyle… Davayı kazanlarla ayını konu olan davamızı onlar kazanırken bizim eksik evrak diye geri dönmesinde sizce akıllarda soru işareti bırakmıyor mu? Baskı ve kapalı odalar içinde zorla tehditlere maruz kalan ve E- Devlet şifrelerimizi isteyen tüm işveren, işveren vekilleri, işveren yöneticileri adalet karşısında sorgulanacak ve cezasını çekecek. Biz bu davamızın arkasında duracağız ve kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz,
Sıradaki Haber Palaz Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümünü gururla kutluyoruz