Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Akın “Atma Yılmaz din kardeşiyiz”

CHP Balıkesir Milletvekili ve

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Bandırma’da “müjde” olarak duyurulan Eti Maden’in katı atık depolama tesislerinin kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı. “Bandırma Ağıldere’deki şlam tesisleri kaldırılacak ve hatta millet bahçesi yapılacakmış. Peki, burası kapandı diyelim, yeni şlam tesislerini nereye kuracaklar? Neyin müjdesini veriyorlar?” dedi.

-Uhdelerinde değil
CHP’li Ahmet Akın, Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü’nün bor işletme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan katı atıkların depolandığı Bandırma Ağıldere Atık Barajı’nın kapatılacağını “müjde” olarak duyurulmasını “Yine ayakları yere basmayan bir seçim vaadiyle karşı karşıyayız” diyerek değerlendirdi. Ahmet Akın, “Vaat ettiğiniz tesis zaten 2020 yılının Nisan ayında kaldırılıp alanı yeşillendirilecek. Bunu da Eti Maden yapmak zorunda. Protokol böyle. Uhdenizde olmayan bir işi yapacakmış gibi oya tahvil etmeye çalışmak size oy kazandırmaz” diye konuştu.

-Meclis gündemine taşındı
Ahmet Akın, Bandırma’daki atık tesisleri ile ilgili konuyu Meclis gündemine taşıyarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Akın önergesinde şu soruları sordu: Bandırma Belediyesi ile Eti Maden arasında 1986 ve 2015 yıllarında imzalanan protokollere göre Bandırma Ağıldere’deki şlam (katı atık) tesisinin kapatılması ve Eti Maden tarafından yeşil alana dönüştürülerek Bandırma Belediyesi’ne bırakılması söz konusudur. Eti Maden Bandırma Ağıldere’yi protokolde belirlenen sürede terk edecek mi? Eti Maden Bandırma Ağıldere’deki şlam tesislerini kapattıktan sonra yeni şlam tesislerini nereye taşımayı planlamaktadır? Bandırma’nın hangi mahallesine Ağıldere’deki gibi bir şlam depolama tesisi yapılacaktır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şlam tesisleri için hangi izinleri vermiştir? ÇED raporu ile hangi girişimlerde bulunulmuş ve nasıl sonuçlanmıştır? Hatırlanacağı üzere Cumhur İttifakı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz Bandırma’da düzenlenen mitingde, Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü tarafından Levent Mahallesi’nde depolama alanı olarak kullanılan Ağıldere Barajının Millet Bahçesine dönüştüreceklerini söylemişti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz,
Sıradaki Haber Palaz’dan BASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’e Hayırlı Olsun Ziyareti