Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Akın’dan zam uyarısı

Korona virüs salgını nedeniyle

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntılı günler geçiren yolcu taşıma sektöründe, seyahat yasağı kontrollü olarak kaldırılması ve ulaşımda normalleşme süreci için harekete geçilmesinin ardından CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’dan hükümete önemli uyarılar geldi. Ulaştırmada normalleşme sürecine ilişkin açıklamada bulunan Akın, seyahat kısıtlamaları ve ulaştırmada normalleşme açısından atılan kontrollü adımları piyasaların hareketlenmesi için olumlu bulduklarını kaydederken, hem vatandaşa, hem de hükümete zam uyarısında bulundu. Seyahat yasağı ve ulaşıma ilişkin kısıtlamaların salgın tehdidi ve toplum sağlığı açısından kontörlü olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Akın, yeni dönemde sektörü ve halkı bekleyen ekonomik sorunlara dikkat çekti.

Vatandaş 100 TL’lik bileti 200 TL’ye alabilir

Ulaştırma sektöründe vatandaşların artan taleplerini, sektörde yer alan firmaların yolcu kısıtlamaları nedeniyle bilet fiyatlarına zam yapmak durumunda kalabilceğini kaydeden Akın, “ Vatandaş daha önce 100 TL’ye aldığı bileti, artan maliyetler nedeniyle 200 TL’ye almak zorunda kalabilir” dedi. Akın, virüs salgını nedeniyle durdurulan şehirlerarası yolculukların normalleşme sürecinde vatandaşın ve ulaştırma sektöründe yer alan firmaların mağduriyet yaşamaması için hükümetten Türkiye’de normalleşme dönemine geçene kadar akaryakıtta verginin sıfırlanmasını istedi.

-Salgın günlerinde ÖTV ve KDV sıfırlansın

Salgın nedeniyle firmaların yarı kapasite ile çalışarak vatandaşların taleplerine cevap vereceğine dikkat çeken Akın hükümete şu çağrıda bulundu: “Akaryakıtta ÖTV ve KDV normalleşene kadar sıfırlanırsa vatandaş da firmalar da rahat nefes alır. 1 litre benzinin rafineri çıkış fiyatı;  1,344 TL’dir. Mazot ise 1,574 TL’ dir. Bu fiyatlar Akdeniz – İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatlarına göre belirlenmektedir. Vergisiz rafineri fiyatlarının üzerine nakliye, dağıtıcı ve bayii payları eklenir. Buraya kadar her şey normal, daha sonra eklenen ÖTV (benzinde 2,526 TL; motorinde 2,055 TL) ve bütün bunların üzerinden KDV alındığında yaklaşık 1,5 liralık motorin 5,5 – 6 liraya kadar çıkıyor. Yani pompa satış fiyatındaki sadece ÖTV kaldırılsa bile firmalar yolcularını salgın öncesi fiyattan taşıyabilecektir. Kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafımızdan fedakarlık beklerken İktidarın da elini taşın altına koyması gerek. O nedenle en azından akaryakıt fiyatları üzerindeki verginin sıfırlanması gerekiyor.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdek İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı
Sıradaki Haber Erdek’te uyuşturucu operasyonu:2 gözaltı