Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Artık eski Balıkesir yok”

“Artık eski Balıkesir yok”

AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada “20 yıl önce Kayserili Almina Tekstil’in başına gelenler, 20 yıl sonra Bursalı Bak Yapı veya başka yatırımcıların da başına gelmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Balıkesir’in artık yatırımcıların kaçtığı  bir şehir olmayacağının altını çizen Şahin “Balıkesir yatırım cenneti bir şehir olmak zorundadır. Dedikodularla bıktırılan yatırımcılar, sindirilen belediye, siyaset ve bürokrasi dönemi sona ermiştir. Artık eski Balıkesir yok. Yatırımcıların arkasında dirayetle durup yatırımları kolaylaştıran, sorunları hızla çözümleyen, birbirine kenetlenmiş bir Balıkesir var.”ifadesini kullandı.

-Ağalık dönemi bitti

Şahin, “Özel sektörün Balıkesir’e sanayi, tarım, turizm veya ticaret alanlarında yatırım yapması için coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, ulaşım avantajları, pazara ve Büyükşehirlere yakınlığı gibi büyük avantajları olmasına rağmen yatırım tercihinde yeterince göz önüne almamasının sebebi siyaset, belediye, bürokrasi ve sivil toplum dinamiklerin birlikte ve dirayetli bir bütünlük sağlayarak yatırımcının arkasında duramaması ve şehirde yapacağı yatırım sürecinde işlerini kolaylaştırıcı tavır gösterememesidir. Bu nedenle Balıkesir “Gelmeyen yatırımcı”, “Gelip  görüp yatırımdan vazgeçen yatırımcı”, “Geldiğine pişman olan yatırımcı”, “Yatırımını başka ile taşıyıp kaçan yatırımcı” hikayeleriyle doludur. Hiçbir yatırımcı hem bir şehre yatırım yapıp hem de dedikodulara, bel altından vurulmalara, çeşit çeşit sinsice oluşturulan engellerle uğraşmak istemez. Bir şehre yatırımcı gelmesinden rahatsız olan kurulu düzenin değişmesi demektir ve bu elbette bir kısım insanı rahatsız eder. Çünkü, ekonominin büyümesi, şehrin zenginleşmesi yıllardır oluşmuş ağalık düzenini feodal ilişkiler ağını, siyasetten, iş dünyasına dönüştürür. Eskiden böyleydi. Ama artık eski Balıkesir yok. O dönemler kapandı.Siyaset istikrara kavuştu. Bu nedenle bürokrasi de istikralı. Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri yatırımcının işini kolaylaştırma, yatırımcının arkasında durma konusunda kararlı ve dirayetlidir” ifadesini kullandı.

-Balıkesir bu düzenin değişmesi konusunda hem fikir

Toplumun tüm kesimlerinin eski Balıkesir düzeninin değişmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunun altını çizen Şahin “Elbette eski düzenden küçük çıkarlarının devamından yana olduğu için cılız da olsa yine eskiden olduğu gibi şehre gelen yatırımcının üzerine dedikodularla çullanmaya çalışan az da olsa bir kesim de var. Bunlar da yemeğe tat katan tuz veya biber miktarındadır.Büyük illerden bir inşaat firması veya başka bir alanda gelen yatırım  olanda çalışan Balıkesirli firmalara zarar değil fayda sağlar.. Mevcut kalite ve görgünün artmasını, yeni iş imkanlarının doğmasını sağlayan itici ve mevcudu geliştirici etkisi olur. Bir şehrin gelişirken, yatırım alırken “yaşanabilirlik” özelliğini kaybetmemesi için “planlı bir büyüme” gerçekleştirmesi gerekir. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi 1/100.000’lik planı tamamlamış 1/5.000’lik ve 1/1.000’lik planlarını 20 ilçe de tamamlayabilmek için yapılan çalışmalarda büyük mesafe kat etmiştir” dedi.

-Yerel yönetim dirayetli bir duruş ve inanca sahiptir

Açıklamasında Balıkesir’in 1.derece deprem kuşağı üzerinde olduğunu anımsatan Şahin  devamında şunları söyledi “.2000 yılından önce yapılmış Deprem Yönetmeliklerine uygun olmayan binaları hızlı bir biçimde yenilemesi gerekmektedir. Bu nedenle yeni imar alanları oluşturmak, mevcut eski binaların olduğu bölgelerde Kentsel Dönüşümü teşvik edecek imar avantajları sağlayarak dönüşümü cazip hale getirmek, uzun yıllardır çözülemeyen imar sorunlarını çözmek üzere kararlı ve hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Büyükşehir Belediyesi dedikodulara kulakları tıkayarak Balıkesir’in gelişimine, Balıkesirlinin hep birlikte zenginleşmesine odaklanmıştır. Balıkesir artık “yerinde sayan il”, “yatırımcıların bıktırılıp kaçırıldığı il” olması mümkün değildir. Bu hususta Balıkesir kararlı Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, meclisiyle, encümeniyle, bürokratlarıyla taşın altına elini değil, gövdesini koymuş biçimde Balıkesir’in makus talihini değiştirmek üzere şehrimize yatırım yapmak isteyen, yatırım yapan herkesin işini kolaylaştırma ve arkasında dimdik durma, oluşturulacak dedikodulara göğüs germe konusunda kesin değişmez geri adım atmaz bir biçimde dirayetli bir duruş ve inanca sahiptir”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor
Sıradaki Haber Karesi’de asfaltlama çalışmaları sürüyor