Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Ayıptır, yazıktır, günahtır”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Halkın temel gıda maddesi ekmek. Ekmeğin hammaddesi un. Un fiyatını iki katına çıkaran stokçular unu karaborsaya düşürerek un sanayicimize, fırıncılara ve gariban vatandaşımıza zarar veriyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Üretici ne yapsın, un sanayicisi ne yapsın vatandaş ne yapsın? Devlet sübvanse edici tedbirler almalı” dedi.

-Tarım politikasını eleştirdi

CHP’li Ahmet Akın, Türkiye’nin kendi kendini besleyebilen bir tarım ülkesiyken son 16 yılda birçok tarımsal ürünü ithal eder duruma getirildiğini söyledi. Buğday gibi stratejik bir ürünün 2018 yılının ilk yarısında 3 milyon ton ithalatının yapıldığını vurgulayan Akın, şu bilgileri verdi: “2018’in ilk yarısında 3 milyon ton buğday ithal edildi. Sadece bu ithal edilen buğdaya yaklaşık 600 milyon Dolar para ödendi. Hala dünyadan buğday ithal etmeye çalışılan bir politika uygulanıyor. Ayrıca bir tarım ülkesi olmamıza rağmen Türkiye’de 50 milyon dönüm arazi ekilmiyor, bunun yerine ithalat tercih ediliyor. 15 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanı kararnamesi ile buğday için 750 bin ton, arpa ve mısır için 700’er bin ton, pirinç için 100 bin ton tarife kontenjanı açıldı. Bu kapsamda yapılacak ithalatta gümrük vergisi alınmayacak. Yani ülkemiz çiftçisinin ürettiği ve temel gıda maddesi niteliği taşıyan bu ürünler ithal edilecek.”

-Milletin ekmeğine göz diktiler

“Bu milletin ekmeğine, ununa göz diktiler” diyen Akın, milletin ekonomik krizin etkisinde evine götüreceği ekmeğin kuruşu kuruşuna hesabını yaptığını ifade etti. Akın, “İşine geldiğinde her türlü desteği veren AKP iktidarı, burada un sanayicimizi, fırıncılarımız ve tüketicileri koruyacak desteklemeler yapmalı. Devlet ne vatandaşa ne de un sanayicimize zarar ettirmemeli. Gariban vatandaşa, un üreticimize, sahip çıkılmalı” diye konuştu.

-Bakana soru önergesi verdi

CHP’li Akın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle de Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde, “Dövize bağlı olarak un fiyatları tırmandığı, unun karaborsaya düştüğü ile ilgili iddialar kamuoyunda endişeyle takip edilirken, vatandaşlarımızı aydınlatacak açıklama neden yapılmamaktadır? Bu açıklama ne zaman yapılacaktır? Un stoklarımız ne durumdadır? Un sanayicilerimize de büyük sıkıntılar yaşatan stokçuluk yapanlara karşı hangi önlemleri aldınız? Un üreten sanayicimizi destekleyecek hangi çalışmaları yapacaksınız?” sorularının yönelten Ahmet Akın, devletin spekülatörlere karşı önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayvalık’ın en büyük sıkıntıların biri
Sıradaki Haber Başkan Akın, Ayvalık’ın su sorununu tarihe gömecek ilk adımı