Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ayyıldız: profesyonelce belirlenmiş bir fiyat

Gönen-Fındıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Ayyıldız, Ulusal Süt Konseyi ‘nin 1.70 TL olarak açıkladığı çif süt fiyatlarının profesyonelce belirlendiğini öne sürdü.

Gönen-Fındıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

Gönen-Fındıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Ayyıldız, Ulusal Süt Konseyi tarafından litresi 1 lira 70 kuruş olarak belirlenen çig süt fiyatlarını gazetemize değerlendirdi. Çiğ süt fiyatlarının 1 lira 70 kuruş olarak belirlenmesini profesyonelce olarak niteleyen Ayyıldız “Bana göre çok profesyonelce belirlenmiş bir rakam. Bu rakam süt üretimine devam etsem mi yoksa etmesem mi acaba arasında üreticinin kafasını karıştıracak bir fiyat. Bu bıçak sırtı bir fiyattır” dedi. Bazı Süt Üreticileri Birliklerinin bunu başarı bazılarının da başarısızlık olarak görüldüğünü dile getiren Ayyıldız “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı piyasadaki fiyat istatistiklerine ve piyasa şartlarına göre fiyat belirler. Bana göre yatıp kalkıp Muhittin İyimaya’ya dua etmemiz gerekiyor. O olmasa bana göre bu fiyat çıkmazdı” ifadesini kullandı.

-Top Birliklerde
Üretim devam etmesi için yem süt paritesinin korunması ve fiyatlarının düşük kaldığı dönemlerde üreticiye süt desteğinin arttırılması gerektiğini altını çizen Ayyıldız “Bundan sonra top Süt Üreticileri Birlikleri’ndedir. 1.70 TL’nin üstüne iyi bir bedel alıp fiyatı yukarı doğru çekmek ellerindedir. Önümüzdeki bir ay firmalarla pazarlıkla geçecektir. Şöyle ki biri diyecek benim tonajım çok, biri diyecek benim fabrikaya mesafem az, biri diyecek benim yağ oranım yüksek benim fiyatım farklı olsun. Burada alınacak prim tonaj, değerler ve mesafeye göre şekillenmelidir. Devlet piyasayı takip edip üreticiyi korur, üretici kaliteli ve çok süt üretir, üretici birlikleri de dik durup firmalarla sağlam pazarlık yaparlarsa süt üreticisi bu işi sürdürmeye devam eder. Yoksa hep beraber bağırır dururuz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Can
Sıradaki Haber CAN ATA TAN 23 NİSAN’I KUTLADI