Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Balkış: maaşlar yaşam koşullarına uyumlu hale getirilmeli

Tüm Emekliler Sendikası Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, “Emekli aylıkları alt sınırı ülkemiz yaşam koşullarına uyumlu hale getirilmelidir”dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Bandırma

Tüm Emekliler Sendikası Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili seçimlerinde emekliler olarak adaylardan beklentilerini açıkladı.

-Maaşlar iyileştirilmeli
Emekli aylıklarının alt sınırı Türkiye’nin yaşam koşullarına uyumlu hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Balkış “Aynı koşullarda emekli olanların aynı emekli aylığı almaları sağlanmalı, emekli aylıklarının artışında sadece enflasyon değil, milli gelir artışı da hesaba katılmalı, emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalı, emekli aylıklarının belirlenmesine hükümet emekli sendikalarıyla müzakere etmeli, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalı ”dedi.

-Belediyeler yaşlılara hizmet verecek tesisler kurmalı
Emeklilerin sendikal haklarını kullanmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğinin altını çizen Balkış devamında şunları söyledi “Emeklilerden alınan sağlık katkı paylarına son verilmelidir. Her emekliye, emeklinin hak sahibi, anne, baba, eş ve çocuğuna aldığı maaştan az olmamak üzere, yılda iki ikramiye ile kış aylarında yakıt yardımı verilmelidir. Yerel yönetimler emeklilere hizmet verecek, tesisler kurmalı, emeklilerin dinlenebilecekleri, sosyal etkinliklerde bulunabilecekleri emekli evleri mutlaka hayata geçirilmeli, hasta ve yaşlı insanların evde bakımı için, gerekli birimler oluşturulmalı bu alanda hizmet verecek uzman kişiler görevlendirilmelidir. Emeklilik dönemine hazırlık için psikolojik destek ile yaşlılıkta karşılaşılan sağlık sorunları hakkında bilgilendirme yapacak birimler oluşturulmalı, Tıp Fakültelerinin Geriatri bölümleri bu hizmetleri vermek üzere devlet tarafından desteklenmelidir”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sıradaki Haber MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI