Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bandırma CHP’den Yargıtay’a tepki

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Bandırma İlçe Başkan Yardımcısı Av. Büşra Sevgili, ilçe örgütünde düzenlediği basın toplantısında; Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayaya Mahkemesi’nin Gezi Parkı davasından tutuklanan ve 18 yıl hapis cezası alan Türkiye İşçi Partisi milletvekili Can Atalay ile ilgili “hak ihlali” kararına uyulmamasına hükmetmiş, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararın bir örneğini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndererek, bu kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu anımsattı.

-“Tuz kokmuştur”
Sevgili “Yargıtay 3.Ceza Dairesi’nin karara “uymama” ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik bir teşebbüsdür. Ülkemizde yaşanan son gelişmeler, maalesef Anayasal Devlet kavramını hedef alan ciddi bir kriz tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Bir söz vardır “et kokarsa tuzlarsınız, tuz kokarsa ne yapacaksınız ” Bu son yaşanan olay ile Ülkemizde maalesef tuz kokmuştur. Ülkemizde mahkemelerde mağdur olduğunu düşünen Yurttaşlarımızın bireysel başvuru hakkını kullanacakları en üst yargı mercii olarak gördükleri Anayasa Mahkemesi’nde hak arama inanç ve güvenleri yok edilmiştir. Anayasa mahkemesi tartışılır hale getirilerek itibarsızlaştırılmıştır.”dedi.

-Hukuk devletinde kabul edilemez
Anayasa’nın, Anayasa Mahkemesine verdiği yetki ve görevleri yapılamaz hâle gelmesini sağlayan hukuk dışı fiili durumların hukuk devletinde asla kabul edilemeyeceğinin altını çizen Sevgili “ Anayasamızın 153. Maddesinde açıkça belirtildiği üzere, Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Bu kadar açık ve kesin bir hüküm karsısında fazla söze de gerek olmadığı açıktır. Zira Mahkeme kararlarına uyulmayan bir yerde hukuk devleti ilkesinden söz edilemez. Genel başkanımızın dediği gibi “Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi yok hükmünde görülmektedir, böyle yaparsanız, yarın birisi de Meclis’i yok sayar. Anayasal düzeni bir maddede yok sayarsanız, bütün bir düzeni ortadan kaldırırsınız.”şeklinde konuştu.

-Hukukun üstünlüğüne sahip çıkacağız
Cumhuriyet Halk Partisi Kuvayi Milliye ruhuyla,ulusal kurtuluş mücadelesinin içinde kurulmuş parti olduğunu vurgulayan Sevgili “Genlerinde direniş ve başkaldırı vardır. Yargıya yapılan bu darbe karşısında milletvekillerimiz meclis genel kurul salonunda dönüşümlü olarak 24 saat Adalet nöbeti tutuyorlar. Dün olduğu gibi bugün de, yarında Hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne ve demokrasimize aynı kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu güne kadar tüm darbelere karşı durmuş olan bizler bu anayasa darbesinede karşı duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti çağdaş laik hukuk devleti olarak sonsuza dek var olacaktır.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEVA Partisi Bandırma İlçe Başkanı
Sıradaki Haber Bu Seçimi Kazanacağız