• DOLAR
  13,7097
  %1,63
 • EURO
  15,5408
  %2,13
 • ALTIN
  786,12
  %1,52
 • BIST
  2.008
  %1,38
Bandırma’da 10 Ekim olayları anma töreni

Bandırma’da 10 Ekim olayları anma töreni

Bandırma Demokrasi Platformu 10 Ekim olaylarının 6.yıl dönümü nedeniyle Barış Manço Kültür Merkezinde anma töreni düzenledi. Günün anlamına ilişkin konuşma Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Doğru tarafından yapıldı.

Doğru “10 Ekim 2015 sabahında Ankara Garı önünde yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı. IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 104 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

-Yargılama 24 Kasım’da

Geçtiğimiz yıllarda, tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davasının karara bağlanarak 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezasının verildiğini anımsatan Doğru, 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanığın yargılamasına 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edileceğini söyledi.

-Ankara katliamı siyasi bir cinayettir

5 yıldır katıldıkları her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdiklerini ifade eden Doğru “Ceza dosyası kapsamında dosyaya katılanlar olarak bizlerin talepleri ile damla damla kazandırılan deliller ile artık hepimiz biliyoruz ki; bugün 6. yıl anmasını yaptığımız, devasa acılara karşılık gelen bu katliam önlenebilirdi. İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir. Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

-Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz

İnsanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenlerin, bu suçların ortağı olduğunu vurgulayan Doğru “İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim katliamı, kendinden önce aydınlatılmamış 5 Haziran 2015 Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamları gerçek anlamda araştırılsa ve failleri bulunsaydı hiç yaşanmayacaktı. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?