Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bandırma’da “angus” tepkisi

Bandırma Çelebi Limanı önünde biraraya gelen Bandırma Demokrasi Platformu Bileşenleri “Turizm kenti Bandırma’da rezalet, Nefes almak istiyoruz”pankartı açtı.

Bandırma Çelebi Limanı önünde

Bandırma Demokrasi Platformunun “Angus kokusu değil,sağlıklı temiz hava solumak istiyoruz” konulu basın açıklaması Çelebi Bandırma Limanı önünde yapıldı. Basın açıklaması Platform Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz tarafından okundu. Basın açıklamasına CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat ve STK’lar destek verdi.

-limanımız, Çelebi’nin insafına terkedildi
Gökdeniz “Kentimizde, önü alınmayan sanayileşme ile artan ticari faaliyetler, biz Bandırma halkını yok sayarak sürdürülüyor. Halk sağlığının yerine, şirketlerin karları, kasalarını doldurdukları paralar konuluyor. Pek çok kamu işletmesinde olduğu gibi, halkın kamusal varlıkları zarar ettirilerek, gerekli donanımdan yoksun bırakılarak, özelleştirme furyası ile sermayeye yok pahasına peşkeş çekilen yerlerden biridir. Bandırma limanı, 2010 yılında 36 yıllığına Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmesine devredildi. Yani 2010 yılında, bizim olan limanımız, Çelebi’nin insafına terkedildi.Limanın özelleştirilmesiyle, limanda yürütülen faaliyetlerin denetimi yapılamaz duruma getirildi” dedi.

-Bandırma halkına angus kokusu ve kömür tozu reve görülüyor

Çelebi şirketinin, karlarına kar katarken, Bandırma halkına, angus kokusu ve kömür tozunun reva görüldüğüne dikkat çeken Gökdeniz “Şirketin açık döküm istifleme yaptığı günlerde, havaya karışan tozlar nedeniyle camımızı dahi açamaz hale geldik. Bu bir çevre kirliliği ve halk sağlığı sorununa dönüşmüştür. Açıkta ilkel bir şekilde yapılan yüklemeden kaynaklı kömür, hububat ve benzeri ürünlerin tozu, rüzgarın da etkisiyle tüm kente yayılarak kansorejen pek çok partikül soluduğumuz havayı kirletiyor. Bu kirlilik başta astım olmak üzere çeşitli solunum yolu hastalıklarına ve hatta akciğer kanseri hastalığına yol açabilecek riskler barındırıyor” ifadesini kullandı.

-İnsan ve çevre sağlığı tehdit altında
Bandırma Limanı üzerinden yapılan angus sevkiyatının başka sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden Gökdeniz “Mesele sadece kötü kokunun kente yayılması meselesi değildir. Biyolojik olarak eğer bir şeyin kokusunu alıyorsak, kokusunu aldığımız şeyle mikro düzeyde direkt temas ediyoruz demektir. Yani angusun kokusu dediğimiz şey, angusun mikro düzeydeki kendisidir. Sorunun vahim kısmı da burada yatmaktadır. Kentimizin ekosistemine, dünyanın farklı ülkelerinin ekosistemlerinden getirilen angusların, bizim bağışıklık sistemimize yabancı bakteri ve parazitleri taşıyabileceği gerçeği ile yüzyüzeyiz. Bu halk sağlığı açısından hafife alınır bir şey değildir. Covit-19 salgını ve pandemi döneminde yaşadıklarımız unutulmamalıdır”şeklinde konuştu.

-Angus sevkiyatından vazgeçin
Çelebi şirketini uyaran Gökdeniz devamında şunları söyledi “Angus sevkiyatından vazgeçin! İlkel açık döküm sevkiyatından vazgeçin! Bandırma halkının sağlığı ile oynamanıza izin vermeyeceğiz! Başta yerel idarenin sorumlusu olan Kaymakamlığı ve ilçe sağlık kurulunu acilen göreve çağırıyoruz. Halk sağlığını riske atan bu durumu ortadan kaldırın. Kentimiz sermayenin endüstriyel faaliyetleri yüzünden onlarca sorunla boğuşmaktadır. Bir yanda Bagfaş, havamızı, denizimizi ve toprağımızı yıllardır zehirlemekte, bir yanda adına festival düzenlediğimiz Kuş Gölü’müz sanayi atıkları yüzünden can çekişiyor. Diğer yandan tarım arazileri üzerinde OSB’ler kurularak ekosistemimiz talan ediliyor. Kentimizin havasına, suyuna, denizine, gölüne, toprağına yapılan bu kırıma dur diyoruz.”

YORUMLAR

2 adet yorum var

  1. Bu eyleme gelişen Bandırma platformu Üyelerinden Ticaret odacılar. Ticaret borsacılar ve Bansiadaha Başkanı katılmadımı.anguslar ve kirli havadan mutlular demekki.sesleri çıkmıyor.

  2. bandırma calıskanlar mahallesi ve mersinlik alana imar geldimi gelmedimi yoksa belediye secimlerinden sonra mevcut belediye uyeleri tarih olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sıradaki Haber MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI