• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,28
 • ALTIN
  %0,46
 • BIST
  %1,92
Bandırma’da Balkan Göçmenleri Çalıştay’ı

Bandırma’da Balkan Göçmenleri Çalıştay’ı

BANDIRMA- Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen Balkan Göçmenleri Çalıştay’ında konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan mübadelenin yüzüncü yılında, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğiyle ortaklaşa düzenlediğimiz bu çalıştayda Balkanlardan göç eden soydaşlarımızın göçler sırasında yaşadıkları sorunları özümseyecek, değerlerini ve kültürlerini anlamaya çalışacak ve geleceğe aktarılabilmesi için fikir alışverişlerinde bulunacağız” dedi.

-Bandırma kültürel bir mozaiktir

Bandırma’nın birçok kültüre ev sahipliği yapan bir mozaik olduğuna dikkat çeken Tosun “Balkan göçmenlerimiz de bu mozaiğin çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Kentimiz sayıca en fazla Balkan göçmeni soydaşımıza ev sahipliği yapan ilçelerin başında gelmektedir. Bandırma’da çok sayıda Balkan Göçmeni kardeşimizle birlikte yaşıyor, onları kucaklıyoruz. Çalıştayımız ile hem Yunanistan hem de Bulgaristan mübadillerimizin istek ve önerilerine kulak verecek, günümüzde karşılaştıkları sorunları detaylarıyla tartışacak ve sağlıklı çözüm önerileri bulacağız. Sıklıkla vurguladığımız katılımcı yerel yönetim ilkemizin en güzel örneklerinden biriyle daha dertlere derman olmaya çalışacağız ” ifadesini kullandı.

-Aynı açılar bir daha yaşanmasın
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 37 yıldan bu yana soydaşların kültürlerini yaşatmak, aralarındaki bağı güçlendirmek, haklarını korumak ve bu hakları geliştirmek için faaliyetler yürüttüğünü anımsatan Tosun, “Gerçekleştirdiğimiz Çalıştay bu amaçlara hizmet edeceğine inanıyor, Dernek çalışmalarına katkılar sunmasını temenni ediyorum. Sözlerimi noktalarken, mübadele döneminde yaşanan acıların ve kayıpların bir daha tekrarlanmamasını diliyor, göç yollarında hayatını kaybeden soydaşlarımızı saygıyla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Tıpkı sizler gibi vatanından olmanın ne demek olduğunu bilen ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün de bir balkan göçmeni olduğunu hatırlatmak istiyor ve bu vesileyle ulu önderimizi bir kez daha saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Çalıştayın birliğimizi, beraberliğimizi ve dayanışmamızı arttırmasını temenni ediyor, tüm Balkan Göçmeni soydaşlarımız adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Çalıştay’a, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, CHP Genel Başkan Yardımcısı-Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Genel Merkezi Balkan Masası Başkan Yardımcısı-CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, BALGÖÇ Bursa Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bandırma BALGÖÇ Şube Başkanı İlhan Özer, Balkan Masası temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?