Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bandırma’da karkas ete zam geldi

Bandırma’da karkas dana ve

Bandırma’da karkas dana ve kuzu etine zam geldi. Karkas dana eti 30 TL’den 35 TL’ye, kuzu eti ise 22 TL’den 24 TL’ye çıktı. Fiyat artışlarının üreticilerin üretimden çekilmesi ve popülasyondaki azalmaya bağlı olduğu dile getiriliyor. Karkas et fiyatlarındaki artış parkende et fiyatlarını da etkiledi. Kasaplarda bu güne kadar 48 TL’den satılan kıymanın kilogramı 50 TL’ye çıktı.

-Girdi maliyetlerindeki artış üretimi olumsuz etkiledi

Girdi maliyetlerini karşılamayan üreticilerin büyük ve küçükbaş hayvancılığından çekildiğini dile getiren Bandırma Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, bununda ülkedeki hayvan popülasyonunun azalmasına dolayısıyla fiyatların yükselmesine neden olduğunu söyledi. Dana karkas et fiyatlarına 5 TL zam gelmesine rağmen ilçedeki kasapların fedakarlık yaparak kıymaya 2 TL zam yaptığını dile getiren Çıkar, girdi maliyetlerinin artmasına rağmen ilçedeki kasaplar olarak 2 yıldan bu yana zam yapmadıklarının da altını çizdi.

-Aile işletmelerinin sayısı arttırılmalıdır

Çarenin canlı besilik hayvan ithali ve küçük aile şirketlerinin sayısının arttırılmasından geçtiğini dile getiren Çıkar “Bu güne kadar et ithalatı yapıldı. Canlı besilik hayvan ithalatı yapılmış olsaydı.Hem ülkedeki hayvan varlığının sayısı artacak,buna bağlı olarak ta karkas et fiyatları artmayacaktı” dedi. Çıkar, hayvancılığın eski günlerine dönebilmesi için canlı besilik hayvan ithalatı ve 100-150 büyük baş hayvanın beslendiği küçük aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrilen kaya yüklü traktörün sürücüsü
Sıradaki Haber Traktör devrildi:1 ölü