Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Barolar ve temsilcileri terörist değildir”

AK Parti ve MHP’nin

AK Parti ve MHP’nin Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden yürüyen baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından “Valilik izni yok” denilerek engellenmesine Balıkesir Barosu Bandırma Temsilciliğinden tepki geldi. Bandırma Avukatlar Sitesinde toplanan avukatlar basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması Balıkesir Barosu Bandırma Temsilciliği adına Avukat Sibel Pekbay tarafından yapıldı. Basın açıklamasına Belediye Başkanı Tolga Tosun’da katıldı.

-Demokratik hakkımız engellenmiştir

Pekbay “Avukatlık Yasası’nda savunma mesleğinin bağımsızlığını gölgeye düşürecek ve bölünmeye yol açacak değişikliklere karşı baro başkanlarının başlattıkları ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen demokratik bir yürüyüş, son yaşanan olaylar ile ülkemiz açısından hiç de hoş bir manzara ortaya koymamıştır. Türkiye’de mevcut baroların çok büyük çoğunluğunu temsilen baro başkanlarının başlattıkları yürüyüş, başkent Ankara’da durdurulmuş, “pandemi” gerekçe gösterilerek baro başkanlarının demokratik hakları engellenmeye çalışılmıştır. Yürüyüşün durdurulmasına “pandemi”nin de gerekçe gösterilmesi gülünç olduğu kadar inandırıcılıktan uzaktır” dedi.

-Hukuk skandalı

Pekbay, baroların başkanlarının Ankara’ya sokulmaması, arbede çıkmasına sebep olunması, baro başkanlarının itilip kakılmasının kabul edilebilir, mazur görülebilir, savunulabilir bir olay olmadığını söyledi. Pekbay “Bu Türkiye Cumhuriyeti için tarifi imkansız bir hukuk skandalıdır. Bugün Ankara girişinde yaşananlar, Anayasamızın 34.maddesinin fiilen mülga olduğunu, keza 36 ve 135.maddelerinin de tümüyle anlam ve işlevinin yok edilmek istendiğini ortaya koymuştur. Avukatın, avukat meslek örgütünün kendi hakkını savunmasına fırsat verilmediği bir ülkede vatandaşın savunma hakkının var olduğundan bahsedilemez” şeklinde konuştu.

-Tarihe kara bir sayfa olarak geçecek

Baro Başkanlarına karşı gösterilen tavır, şiddet ve engellemeleri tarihin, kara bir sayfada yazacağını dile getiren Pekbay “Asla unutulmamalıdır; Barolar ve temsilcileri terörist değildir. Barolar ve avukatlar, vatandaşların, avukatlık mesleğinin ve meslek örgütü olan baroların haklarını hukuk çerçevesi içinde sonuna kadar kullanma azim ve kararlılığındadır. Hukuk devleti bunu gerektirir. Hukuk devletinin bittiği yerde ise ne demokrasi, ne devlet ayakta kalır!” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan,
Sıradaki Haber Karesi İHA Üssü’nde sona gelindi