• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
Başkanlardan ortak açıklama: Ayçiçeği üreticisi unutuldu

Başkanlardan ortak açıklama: Ayçiçeği üreticisi unutuldu

Balıkesir İl Koordinasyon Başkanı ve Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Susurluk Ziraat Odası Başkanı Özkan Gürkök, Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, Gönen Ziraat Odası Başkanı Sabri Ceylan, Susurluk Yağlı tohumlar Başkanı Selahattin Akabey ve Balıkesir- Bursa Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Celal Bangür yaptıkları ortak basın toplantısı düzenledi.
Ayçiçeği üreticilerinin sorunlarının ele alındığı basın açıklaması Balıkesir İl Koordinasyon Başkanı ve Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez tarafından okundu.

-Kooperatif üyesi olmayan üretici tüccara teslim edildi
Dönmez “Buğday alım fiyatları ve çeltik alımında devletimiz tarafından açıklanan fiyatlar üreticiyi bir nebze memnun etmiştir. Fakat günümüzde hasadı devam eden Ayçiçeği ürünü hak ettiği fiyatı bulamamaktadır. Bölgemizde Trakya Birlik 9640 yağ oranlı ayçiçeğini 12.00 TL, 9650 yağ oranlı ayçiçeğini 13.80 TL fiyat ile alım yapmaktadır. Trakya Birlik tarafından alınan ürün piyasanın yüzde 30’u civarında olup, diğer üreticilerimiz kooperatif üyesi olmadığından serbest piyasada tüccara teslim edilmiştir. Tüccar 9.5 T1-10.00 TL aralığında alım yapmakta ve bu da üreticiyi zarara sokmaktadır” dedi.

-TMO ve Tarım Kredi müdahale alımları yapsın
Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve odaların uyarılarına rağmen hasat zamanın da ithal edilen ayçiçeğine uygulanan verginin yükseltilmesi gerekirken sıfırlandığını anımsatan Dönmez “Ham yağ ithalatında yeni uygulanan yüzde 10’luk verginin Ayçiçek fiyatlarına iç piyasa da hiçbir etkisi olmamıştır ve Ayçiçeği ithalatı hızla devam etmektedir. Buda Ayçiçeği üreticimizi zarar eder hale getirmiştir” ifadesini kullandı. Üreticiler adına taleplerini açıklayan Dönmez “TMO’nun Fındık ve Üzüm de alım yaptığı gibi ayçiçeği alımını yapması üreticinin mağduriyetini giderecektir. Hasat edilmiş ve üreticinin elinde bulunan ayçiçeğinin TMO veya Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üye gözetmeksizin en az Trakya Birlik fiyatlarından alım yapmasını, 50 kuruş olarak kilo başına verilen Ayçiçeği desteğinin en az 3 TL’ye çıkartılması talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?