Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Belediyeyi haciz şampiyonu yaptı”

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yazlıkçıdan katı atık almıyor, dava açıp tahsil edeceğim. Onlara zimmet çıkacak” şeklindeki açıklamalarına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Birol Şahin’den yanıt geldi. Bu konuda 2016 yılında Edremit, Ayvalık ve Erdek Belediyelerinin dava açtığını anımsatan Şahin, “Mahkeme “alınamaz” dedi. Dava kesinleşti. Ama Hüseyin Sarı hala aynı nakaratı tekrarlıyor” ifadesini kullandı.

-Bir öyle bir böyle

Sarı’nın “Çevre Temizlik (ÇTV) vergidir. Haczedilemez. Erdek Belediyesine ödemeleri gerekirken icraya ödüyorlar benim muvakatim yok. Dava açacağım” şeklindeki açıklamasına da değinen Şahin “Doğrudur ÇTV vergidir, haczedilemez. Erdek ÇTV’si icraya yatmıyor Halk Bankası’na yatıyor. Çünkü, Hüseyin Sarı Halkabank’tan kredi çekmiş ve bu alacağını bankaya temlik etmiş. Hem bankaya gidip ÇTV alacağını temlik ediyorsun, sonrada bana ödeyin diyorsun. Bu nasıl bir yaman çelişkidir” dedi.

-Belediyenin 142 haciz dosyası var

Sarı’nın “Katı atık haczedilemez, Erdek Belediyesine ödenmesi gerekiyor” şeklindeki ifadelerine de cevap veren Şahin “ Katı Atık vergi değildir, haczedilebilir. Nitekim bu konuda Erdek Belediyesi Erdek İcra Hukuk Mahkemesi’nde dava açmış ve kaybetmiştir. Mahkeme “haczedilebilir” demiştir. Bu gün itibariyle Erdek Belediyesi hakkında Büyükşehir Baski’ye gelen 142 haciz dosyası bulunmaktadır. Bunların haciz tarihindeki toplam miktarı 21 milyon TL’dir. Çevre Temizlik Vergisi’de Halkbank’a temlikli. Katık Atık gelirleri için ise 142 hacizli sırada bekliyor. Erdek’in aylık katı atık tahsilatı ortalama 1.5 milyon TL’dir. Buna göre Erdek Belediyesi Baski’den 20 yıl daha para alamaz” dedi.

-Bu paraları nerde harcadın?

Sarı’nın “Borçlar AK Parti döneminden AK Partili olsam böyle olmazdı” şeklindeki açıklamalarına da değinen Şahin “Kendisi Balıkesir’de düzenlediği basın toplantısında, 2009’da Erdek Belediyesi’nin devraldığında borcun 107 milyon TL olduğunu şimdi ise borçlarının 239 milyon TL olduğunu ifade ediyor. Borçlar iki kat artmış. Hüseyin Sarı 1999 Anap’tan, 2004’te ise AK Parti’den seçildi. 2009’da AK Parti Hüseyin Sarı’yı aday göstermedi,  O da gitti CHP’den aday oldu. 2009-2014 yılları arasında Erdek’te Belediye Başkanlığı görevini AK Parti’den Hüseyin Aysan yaptı. Kendisi “Ben Hüseyin Aysan’a 38 milyon TL borç devrettim. Bu borç vadesi gelmemiş çekler piyasa borcu 15 milyonu ekleyince 50 milyon TL’dir. Sarı 2014’de Erdek Belediyesi’ni devraldığında yıllık gelirin 2 katı borç var. 6 yıl sonra bu gün itibariyle 5 katı borç var. Personel borcu 20 aya yaklaşmış. Yıllık gelirim 48 milyon diyorsun. 6 yılda gelir 272 milyon TL, borç 239 milyon TL, toplam 501milyon TL, o zaman bu para nerde? Nerde harcadın?”diye sordu.

-Erdek mezraya dönüyor

Erdek’in Hüseyin Sarı öncesinde Marmara ve Balıkesir’in incisi olduğunun altını çizen Şahin “Şimdi hızla mezra’ya dönüyor. Balıkesir’de Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Marmara Adası ve Bandırma’nın da sahilleri var. Bunların bir şikayeti yok bu anlamda. Sadece Erdek geriliyorsa bu işteki terslik Sarı’nın yönetim tarzı, belediyecilikteki yetersizliğidir. Erdek Hüseyin Sarı zihniyetinden yönetim tarzından kurtulmadığı takdirde bir süre sonra Balıkesir’in en alt gelişmişlik seviyesindeki ilçesi olmaya namzettir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan,
Sıradaki Haber Karesi İHA Üssü’nde sona gelindi