" /> Beyaz ette kömür krizi – Marmara Olay

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Beyaz ette kömür krizi

Beyaz ette kömür krizi

Balıkesir Kanatlı Et Üreticileri Birliği, yaklaşan kış mevsimi öncesinde üyelerini katı yakıt konusunda uyardı. Birlik Başkanı Bahattin Baltaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanatlı et üreticilerinin kümeslerini ısıtmak için pirinç kömür bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Geçen yıl tonu 650 TL olan pirinç kömürün tonunun bu yıl bin 400 TL’ye kadar çıktığını açıklayan Baltaş ” Üreticiler  olarak bin 400 vererek kömür almak istesek bile bulamıyoruz. Soma’da üretilen kömürün büyük bir bölümü ülkede bulunan termik santrallere elektrik üretmek amacıyla gönderiliyor. Böyle giderse bir çok üretici kanatlı et üretiminden çekilecek yada beyaz et fiyatlar kırmızı et fiyatlarını geçecek. Üretime devam etmek isteyen üreticilerde  kömür bulamamasından dolayı kümeslerdeki tavukları telef olacak. Bu kış sektörümüz açısından çok sıkıntılı geçecek” dedi.

Baltaş, Üretici Birlikleri olarak yaşanan katı yakıt sorununun çözümü konusunda önümüzdeki günlerde Enerji Bakanlığında bir dizi görüşmelerde bulunacaklarını sözlerine ekledi. .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?