" /> BİR GAZETECİNİN GÖZÜNDEN ERDEK – Marmara Olay

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİR GAZETECİNİN GÖZÜNDEN ERDEK

BİR GAZETECİNİN GÖZÜNDEN ERDEK

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilip tatil yapayım dedim. Akdeniz, Ege bu doluluk ile yorucu olur, en iyisi eskilerin Marmara’nın incisi dedikleri İstanbul’a 2,5 saat uzaklıktaki Erdek, atladım feribota doğal bir ortam, tam arzu ettiğim gibi lüksten uzak ayağım toprak gördü. Özlemişim yalınayak toprakta yürümeyi, kendim topladığım domates ve salatalık ile kahvaltı yapmayı, huzur doluyum.
Tabiatın içinde toprak ana ile kucaklaştım yetim kalmış çocuklar gibi, birde akşamüstü balığa çıkmak, denizden doğayı izlemek doya doya iyot koklamak. Sabahları sahilde spor yapmak, bol bol oksijen solumak insanı resmen dinlendiriyor gençleştiriyor. Sordum nedir bu oksijenin bolluğu diye, sağ olsun motelin sahibi ikindiye doğru beni Kapıdağ’a çıkardı. Aman Allah’ım göründüğü gibi değil, ulu meşe ve kayın ormanlarıymış Kapıdağ, oksijen ve temiz havadan sarhoş oldum. Erdekli idarecilerin bu oksijen olgusunu mutlaka oksijen turizmi ile değerlendirilmeli, dünyada bu turizm var.

Neyse gelelim Erdek’in durumuna şehir ihmal edilmiş, bakımsız estetikten uzak bir beton yığını çarpık yapılaşmış, sahiller birtakım insanlar tarafından işgal edilmiş havlu dahi serdirmiyorlarmış. Esnaf memnun bayram dolasıyla her yer dolu, fiyatlar makul, öyle Akdeniz, Ege gibi 50 TL’ye lahmacun gibi saçma fiyatlar yok. Her keseye göre karnınızı doyuracağınız lezzetli yemekler var.
Serde gazetecilik var ya, sabah yürüyüşünden sonra sabahçı kahvelerinin üç beş tanesine misafir olduk. Akşamları çay bahçelerine, birkaç berber ve diğer esnafı yokladık. Önümüzdeki yerel seçimlerde ne olurun cevabını aradık. Siyasi partiler aday belirlememiş fakat şu isim bu isim diye bazı isimler konuşuluyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde partisiz bir isim açık ara önde çıkıyor. İlçe halkının gönlünde aklında o isim var. Erdek Belediye eski Başkanı Hamit Nural. Bu isim her partiliden kabul görüyor. Erdek’e getirdiği Kapıdağ Kaynarca Suyu ,su arıtma tesisleri, yeni Erdek-Bandırma Yolu ,feribot iskelesi, meydanlar parklar ilçe halkının unutmadığı eserleriymiş. Anlaşılan ondan sonra gelenler bu eserlerin üzerine eser katamadıkları için Hamit Nural’ı unutmamışlar, unutturmamışlar. İnsan eserleriyle ölümsüz olur. Ne demiş Ralph Emerson insanın büyüklüğü, yaptıklarından gelir, söylediklerinden değil. Buradan Erdek’teki siyasi partilerine önerim Belediye eski Başkanı Hamit Nural’ı aday gösteren açık ara ipi göğüsler. Şen ve esen kalın.

A.İhsan Topaloğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?