Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bor gübresi üretimi 19 bin tona çıkıyor

Eti Maden Bandırma İşletme Müdürü Münir Yahşi, yapılan yeni yatırımlarla birlikte bor gübresi üretiminin 2018 yılı itibariyle 19 bin tona çıkacağını söyledi.

Eti Maden Bandırma İşletme

Grand Asya Otel’de düzenlenen “Borun Bitkiler Üzerindeki Etkisi” konulu tanıtım toplantısında konuşan Eti Maden Bandırma İşletme Müdürü Münir Yahşi, Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’nün 50 yıl önce üretim faaliyetlerine başladığını, başlangıçta işletmelerinde üretilen ürün çeşidinin 3 iken, bugün itibariyle 9’a ulaştığını söyledi.

250 milyon TL kar ile kapattık

2017 yılının hem genel müdürlükleri hemde işletmeleri açısından üretim, satış ve kâr rekorları ile tamamladığını açıklayan Yahşi “Genel Müdürlüğümüz 2017 yılını yaklaşık 880 milyon dolarlık satış hasılatı ve 2 milyon 200 bin tonluk satış miktarı ile tüm zamanların rekorunu kırarak Dünya Bor pazarında yüzde 57’lik bir paya ulaşmıştır.2017 yılında Bandırma Bor İşletme Müdürlüğü yaklaşık 340 bin ton bor kimyasalları satışı ile tüm zamanların rekorunu kırmıştır. İşletmemiz geçen seneyi yaklaşık 250 milyon TL rekor bir kâr ile kapatmıştır. Yine Bandırma Limanı’ndan rekor miktarda 932 bin ton bor kimyasallarının ihracatı yapılmıştır” dedi. Bor Madeninin 4 binden fazla maddenin üretiminde değişik oranlarda kullanıldığı için Sanayi’nin Tuzu olarak da adlandırıldığını dile getiren Yahşi, Bor ürünlerinin özellikle ileri teknoloji gerektiren sektörlerin önemli bir girdisi olduğunu söyledi.

-Bor gübresi üretimi 19 bin tona çıkacak

Dünya nüfusunun 7,5 milyara yaklaştığını dile getiren Yahşi “800 milyon insan kronik açlık çekiyor, bir o kadarı da yetersiz besleniyor. Sanayi ve kentleşme tarım alanlarını yok ederken gıdaya olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Tarım alanlarını koruyamaz, birim alandan elde edilen mahsul miktarını artıramaz isek açlık ve buna bağlı insani felaketlerle karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu noktada ürettiğimiz bor ürünleri ve Etidot-67 bor gübresi tarımsal verimi ve ürün kalitesini artırma konusunda hem çiftçimize hem de kurumumuza önemli fırsatlar sunmaktadır” dedi. Gelen talepleri karşılamak amacıyla 1. Etidot-67 fabrikasına ilave olarak bu yıl 2. Etidot-67 fabrikasının temelini attıklarını dile getiren Yahşi, yapılan yeni yatırımlarla birlikte bor gübresi üretim miktarının yıllık 9 bin tondan 19 bin tona çıkacağını söyledi.

-Bor gübresi kullanımı her geçen gün artıyor

Kurum olarak “Bilgi ve Satış Hattı” kurma gibi faaliyetleri kapsamında Etidot-67’nin çiftçilere tanıtım yönünde çalışmalar yaptıklarını açıklayan Yahşi “2010 yılından bu yana borun aynı zamanda bir gübre olduğunu çiftçilerimize anlatıyoruz. Bor ürünleri ile Etidot-67’nin tarımsal alanda kullanımının arttığını görüyoruz. Ne yazık ki çiftçimizin büyük bir kısmına henüz ulaşamadık. Bu toplantının bir amacı da ürünlerimizi çiftçimize siz değerli misafirlerimizin aracılığı ile tanıtmaktır. Misafirlerimizin bu tanıtım ve pazarlama faaliyetinin içinde yer alması ürünlerimizin çiftçimize doğrudan ulaşılabilmesi açısından çok önemlidir” ifadesini kullandı.

-Bor bitkiler için önemli bir mikro besleyici

Yahşi devamında şunları söyledi “Ülkemiz toprakları bor açısından incelendiğinde; yüzde 22’sinde hiç bor olmadığı, yüzde 25’inde ise yetersiz olduğu görülmektedir. Keza Dünyadaki tarım toprakları içinde aynı durum söz konusudur. Bor, bitkiler için gerekli olan mikro besleyicilerden birisidir. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda tarımda bor kullanılması sonucu; ayçiçeğinde, şeker pancarında, patateste, fındıkta, çayda, buğdayda, mısırda, domateste, zeytinde önemli verim artışları sağlandığı, ürün kalitesinde iyileşmeler olduğu görülmüştür. Tarımda kullanılan borun maliyeti çok düşüktür. Getirisi ise gayet yüksektir”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor son olarak 2. Lig
Sıradaki Haber Fırtına gibi esecek