Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Bor vatandır, vatan satılmaz”

Bandırma ilçesinde düzenlenen ‘1

Bandırma ilçesinde düzenlenen ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’, renkli görüntülere sahne oldu. İDO iskelesi önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, kortej oluşturarak 200 metre uzaklıktaki Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Bandırma Emek ve Demokrasi Platformu’nun düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarında aileler, çocuklarını da miting alanına getirdi, onlarla birlikte flamalar ve bayraklar salladı.

-Borlar geleceğimizdir
Cumhuriyet Meydanında Demokrasi ve Emek Platformu adına açıklama yapan Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı “Biz emekçiler, halkımızın birikimleriyle kurulmuş kamu kuruluşlarının satılmasına göz yummayacak, alın terimize ve işimize sahip çıkacağız! Bor’lar geleceğimizdir. Bor’lar vatandır. Özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz! Eti Maden derhal Varlık Fonu’ndan çıkarılmalıdır” dedi.

-İşsizlik ve yoksulluk hat safhaya ulaştı
Günübirlik politikalar, özelleştirmeler, emek karşıtı düzenlemeler nedeniyle bugün işsizlik ve yoksulluğun had safhaya ulaştığını dile getiren Satırlı, “İşsizlerin gerçekte sayısı yedi buçuk milyonu geçmiş, işsizlik oranlarında rekor kırılmıştır. İş bulabilen şanslı emekçilerin çoğu ise asgari ücrete talim etmektedir. Taşeron çalışma yaygınlaşmaktadır. İş cinayetleri artmaktadır. 1 Mayıs’ta düşük ücretlere, sefalet ücreti olarak belirlenen asgari ücrete, kötü çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, özelleştirme ve serbestleştirme politikalarına karşı sesimizi yükseltiyoruz. İşçiyiz, emekçiyiz, onurumuzla ve insana yaraşır bir şekilde çalışmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

-Emekliler birçok sorunla karşı karşıya
Emekçilerin önemli bir kesimini oluşturan emeklilerin birçok sorunla karşı karşıya olduğunun altını çizen Satırlı “Aylık bağlama oranları yıllar içerisinde düşmüş, emekli aylıkları kuşa dönmüştür. 1999 ve 2008’de yapılan düzenlemelerle, emeklilik yaşının yükseltilmesi sonucu çok sayıda vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadır. Sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmeli, emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlarımızın sorunları bir an önce çözülmelidir” şeklinde konuştu.

-EYT sendikaların sorunu
EYT’lerin sorununun aynı zamanda sendikaların sorunu olduğuna dikkat çeken Satırlı şunları söyledi “Sendikaların tüm bu sorunlara karşı mücadele etmesi, haklarımızın korunup geliştirilmesi için ön şart, örgütlülüktür. Ancak ne yazık ki, sendikal örgütlenmenin önüne türlü engeller çıkarılmakta, grev hakkı kullanılamaz hale getirilmektedir. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı kullanmak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar talep ediyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak ve hastalanmak istemiyoruz. Güvencesiz, geçici ve taşeron olarak çalışmak istemiyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, dokunan yanar. Zorunlu BES dayatması kabul edilemez! Haklıyız, kazanacağız”

-Ünlü’den demokrasi ve hukuk vurgusu
Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Sekreteri Serkan Ünlü’de konuşmasında emekçiler olarak hükümetten taleplerini açıkladı.
Ünlü “Biz Çalışanların kırmızı çizgisi olan iş güvencemiz ve geleceğimiz, kıdem tazminatlarımız tarihte birçok örneği olan ve içi boşaltılan fona devredilmek isteniyor. Buradan tekrar haykırıyorum sonuna kadar direneceğiz, kıdem tazminatlarımıza dokundurmayacağız. Sömürüsüz insan onuruna yaraşır bir yaşam, adaletsiz olarak belediye şirketlerine geçirilen işçi kardeşlerime kadro ve eşit haklar, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı, hukukun üstün yargının bağımsız olmasını, doğanın talanına ve sömürüsüne son verilmesini, bir daha Soma katliamının ve iş cinayetlerinin yaşanmamasını istiyoruz”dedi. Ünlü,”Ülkemiz tarihine kara bir leke olarak geçen, 1977 Taksim’de Egemen güçlerin talimatıyla, katledilen işçi arkadaşlarımızı bir kez daha anıyoruz ve faillerinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı Trafik
Sıradaki Haber Alkol Denetimi 81 Bin TL Ceza Kesildi