Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Borç vereyim evde kal demek doğru değil”

CHP Balıkesir Milletvekili ve

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, iktidarın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında “Temel İhtiyaç Desteği” adı altında vatandaşına faizle para verdiğini söyledi. Akın, “Vatandaş sizden elektrik, doğalgaz, kira ve diğer temel ihtiyaçları için faizli kredi istemiyor. En azından temel ihtiyaçlarının ücretsiz olmasını istiyor. Siz kalkıp 10 bin lirayı vatandaşa faizi ile vereceğinizi söylüyorsunuz. Vatandaşın istediğinin neresini anlamadınız?” dedi.

-Vatandaş kredi değil faturasının ödenmesini istiyor
Akın, iktidarın vatandaşın taleplerini anlamadığını bu yüzden de bu taleplerine yönelik çözümler üretemediğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Temel İhtiyaç Desteği” uygulamasının “Borç Vereyim Evde Kal” anlayışından başka bir anlam taşımadığını vurgulayan Akın, “Vatandaş sizden borç istemiyor. Vatandaş evde kal çağrılarına uymak için doğalgazının, elektriğinin, kirasının ödenmesini istiyor. Vatandaşın bu talebinin nesini anlamadınız? Ya da anlamak istemiyor musunuz” diye konuştu.

-Vatandaşın evde kalması için faizle para veriyorlar
Akın, Temel İhtiyaç Desteği uygulamasında haneye giren gelirin 5 bin liradan az olması koşulunun bulunduğunu, 10 bin liraya karşılık 30 ay boyunca her ay 376 ödeneceğini hatırlatan Ahmet Akın devamında şunları söyledi “Bir asgari ücretlinin aylık elektrik ve doğalgaz faturası zaten en az 380 lira. Bu aile 6 ay sonra bir de salgın günlerinde evde kalmak zorunda olduğu için devlet bankasından 10 bin lira aldığı borcun yükünü üstlenecek. Üstelik 30 ay boyunca. Yani bu ne demek 30 aylık elektrik ve doğalgaz parasını bugün evde kalması için ödemesi demek. Sosyal devlet bu değildir. Yapılacak tek şey koşulsuz, karşılıksız olarak vatandaşlara 6 aylık elektrik ve doğalgaz ücretsiz olarak verilmelidir.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyasi partiler, Belediye Meclis listelerini
Sıradaki Haber Şaka gibi….O gün öyle bugün böyle