Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BTO Başkanı Yılmaz, fidancıları dinledi

Bandırma Ticaret Odası Başkanı

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, Ticaret Odası 14. Meslek Komitesi Başkanı Nuri Varlık ve fidan üreticileriyle Sahil Yenice’de bir araya geldi. Yılmaz, sektörün sorunlarını ilk ağızdan diledi.

-Doku laboratuvarı şart
Ziyarette sektörün sorunlarını dile getiren 14. Meslek Komitesi Başkanı Nuri Varlık, Bandırma’ya Doku Kültür Laboratuvarının kurulmasının şart olduğunu söyledi. Varlık, “2020 yılında yaşanan olumsuz hava şartları ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerine ceviz fidanı ihracatını yasaklanması gibi sebeplerden dolayı üretim miktarında azalmalar söz konusu oldu. Avrupa Birliği ülkelerine ceviz fidanını ihracatının yasaklanmasının nedeni dünyada sorun olan virüs kaynaklı hastalıkların taşınma riskinin yüksek olmasıdır. Eğer ceviz fidanları laboratuvar ortamında doku kültürü ve virüsten ari olarak üretim sağlanabilirse ihracat konusunda önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi.

-Fidan ihracatı daha da artacak
Ceviz fidanlarının daha dayanıklı anaçların üretilmesi için ilçemizde doku kültür laboratuvarının kurulmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Varlık “Bandırma’da 70 üretici firma tarafından 7 milyon 890 bin 420 adet ceviz fidanı üretimi yapıldı. Üretilen bu fidanlarının 2 milyon 200 adeti ihraç edildi. Doku Kültür Laboratuvarının kurulmasıyla birlikte ceviz fidanı ihracatı daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su Baskını Evlere Zarar Verdi
Sıradaki Haber Sular Altında Kaldı