" /> “Bu şartlarda üretime devam edemeyiz” – Marmara Olay

 • DOLAR
  %1,14
 • EURO
  %1,25
 • ALTIN
  %0,70
 • BIST
  %3,37
“Bu şartlarda üretime devam edemeyiz”

“Bu şartlarda üretime devam edemeyiz”

Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahattin Baltaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren  üretici bedellerinin sanayiciler tarafından sabit fiyat üzerinden belirlenmesini kabul edebilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Baltaş “Yüksek kur değişimleri ve buna bağlı olarak ana girdi kalemlerimiz olan elektrik, kömür, kavuz ve işçilik giderlerimiz günlük olarak değişkenlik göstermektedir. Üreticiler olarak maalesef bu değişkenliğin ne zaman duracağı hakkında hiçbir tahminimiz yoktur. Günlük değişim oranlarının yüzde 5-6 ‘ı bulduğu bu günlerde 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile geçerli olacak yeni üretici fiyatları için TL bazlı sabit bir fiyat belirleyip, bu fiyatında uzun vadede geçerli olması takdir edersiniz ki mümkün değildir. Özellikle kış koşullarında, üretim maliyetlerinin üretim gelirlerinin altında kaldığı ve bu kadar büyük riskin mevcut olduğu, üretici için gece gündüz kavramının olmadığı bir sektörde üstüne zarar edilerek çalışılması ve üretime devam edilmesi mümkün değildir. Zaten yıllardır zor durumda olan üretici bu son gelişmelerle birlikte üretim yapamaz hale gelmiştir” dedi.

-Üretici fiyatları beyaz et satış fiyatına endekslensin

Baltaş devamında şunları söyledi “Birçok platformda entegreler olmadan üretici, üretici olmadan entegre olmaz deyimi kullanılsa da bugüne kadar bunun karşılığını sözler dışında üretici görememiştir. Mademki aynı geminin mensubu olduğumuzu kabul ediyoruz, üretimin sürdürülebilir olması için broiler ve hindi üretici fiyatlarının, mutlaka ama mutlaka ‘bir beyaz et satış fiyatına endekslenmesi’ zorunlu hale gelmiştir. Bunun dışında oluşabilecek hiçbir fiyatın sağlıklı ve uzun ömürlü olmayacağı, sorunları kökünden halledemeyeceği ortadadır. Aksi takdirde üretime devam etmek her geçen gün daha da mümkün olmayan bir hal alacaktır”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?