Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Bugün sarf edilecek ezbere övgülere itibar etmiyoruz”

“Bugün sarf edilecek ezbere övgülere itibar etmiyoruz”

Eğitim İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Kadir Taylan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayınladı.  Taylan mesajında “Bizim için 24 Kasım kurtuluşun ve kuruluşun önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanının verilişinin günüdür. Bizim için 24 Kasım aklın ve bilimin ışığında yürüyen öğretmenlerin günüdür. Bizim için 24 Kasım Cumhuriyetimize ve devrimlerine yürekten bağlı nesiller yetiştirmeye söz veren öğretmenlerin günüdür. Bizim için 24 Kasım yetiştirdiği nesillerle çağdaşlaşma ve aydınlanma çabalarına öncülük eden öğretmenlerin günüdür. Bizim için 24 Kasım geleceğin mimarı öğretmenlere duyulan saygının günüdür. Bu nedenle, öğretmene Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük saygısızlığı yapan, öğretmenlerin mesleki itibarına ve kazanımlarına göz diken ve emeğini küçümseyenlerin riyakarca sarf edeceği ezbere övgülere itibar etmiyoruz.” dedi.

-Çalışma koşulları ağırlaştı

Öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştırıldığını dile getiren Taylan “Öğretmenleri kadrolu, ücretli, sözleşmeli, uzman, başöğretmen diye böldüler. Tepeden büzme yandaş sendikalarla öğretmenin mücadele birliğini bozdular. Öğretmenin emeğini görmezden geldiler. Liyakatsizce atanan yöneticilerin hadsizlikleriyle bizleri bunalttılar. Ağızlarını her açtıklarında öğretmeni hedef gösterdiler. Trol dediler, çapulcu dediler… Çağdaş, laik ve eşit bir eğitimin önüne olmadık engeller çıkardılar. Ve bugün sıraya girip öğretmenliğin kutsallığından bahsedecekler. Öğretmenin derdi sadece geçim sıkıntısı değil aynı zamanda can güvenliği, öğretmenin itibarsızlaştırıldığı, hedef gösterildiği bir ortamda öğretmene şiddet hızla artıyor. Bu yetmezmiş gibi bugün öğretmenin başına bombalar yağıyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor, hayatlar kararıyor, umutlar sönüyor. O öğretmenin can güvenliğinden sorumlu bakan yardımcısı da çıkıp onun şehitliği üzerinden duygu sömürüsü yapıyor. O mertebe herkese açık sayın bakan yardımcısı, buyurun siz şehit olun da herkes de sizi tanısın, tüm fedakarlığı öğretmenler yapacak değil” ifadesini kullandı.

-Öğretmenlerin maaşı kuşa döndü

Bugün öğretmenlerin yüzde80’inin zor geçindiğini dile getiren Taylan “Yüzde 90’ı kredilerini ödemekte zorlanıyor. Yine yüzde 90’ı ek iş olsa yaparım diyor ve yapıyor. Durum böyleyken amacı öğretmenin hakkını korumak olan yandaş sendikalar, itiraz eder gibi pozlara bürünüp aslında hiçbir şey yapmıyor. Öğretmenin maaşı kuşa döndü, toplum içinde itibarımız kalmadı. Daha susacak mısınız? Ama size en güzel cevabı yine üyeleriniz veriyor, bakın kaç üye kaybettiniz, daha da kaybedeceksiniz. Bugün bu yandaş sendikaların başkanları da sıraya girecek, günümüzü kutlamak için. Kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bu toplumun en donanımlı kesimi ve aydınlık yüzü olarak, haksızlığa boyun eğmeyeceğiz. Öğretmenler gününü, bayram gibi kutlayacağımız bir geleceği kurmak için tüm öğretmenleri mücadeleye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma ve Erdek’te güvenlik haberleri
Sıradaki Haber Bandırma ve Erdek’te güvenlik haberleri