Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Burhaniye’deki imar rantı deşifre oldu

Burhaniye’deki imar rantı deşifre oldu

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin’den CHP’li Burhaniye Belediyesi’nde imar rantı olduğunu öne sürdü. Şahin “ CHP’li Burhaniye Belediyesi Ören Yolu üzerindeki Rasim Yedikardeşler Çamlığı’nı İmara açtı. Burhaniye Belediye Meclisi’nde CHP-İYİ PARTİ’ oylarıyla yapılan imar planı değişikliğine göre yeşil alanın büyük bölümü ticaret ve konut  imarı olarak değiştirildi. Bu yeni plana göre 260 bin  metrekare alanda inşa edilecek işyeri ve konutlarda 10 bin 349 kişinin yaşaması öngörülüyor. Çamlar kesilip yerine tam anlamıyla bir beton yığını yapılmak isteniyor. Bir turizm beldesi olan Ören’deki bu plan değişikliği ile elde edilecek rantın kimlerin cebine gireceğinin önceden planlandığı açık. Ayrıca  bu rantın miktarı milyon dolarlarla ölçülüyor” dedi.

-Kurnaza bak kurnaza

Kanun gereği İlçe Belediye Meclisinde alınan imar kararlarının Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilmesi gerektiğinin altını çizen Şahin “Ancak CHP’li Burhaniye Belediyesi bir yıl önce aldığı bu kararı duyarlı hemşerilerimizin tepkileri üzerine sumen altı etti. Bir yıl sonra herkesin unuttuğunu sandığı bu karar Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Meclis üyesi CHP’li Murat Yazgan, Burhaniye ve Büyükşehir Meclis Üyesi CHP’li Oktay Erbalaban ile Edremit ve Büyükşehir Meclis üyesi CHP’li Ayhan Halil tarafından verilen bir önerge ile Büyükşehir Belediye Meclis, gündemine aldırıldı. Büyükşehir Meclis gündemine alınınca yeniden tepkiler oluştu. Burhaniye Belediye Başkanı CHP’li Ali Kemal Deveciler kamuoyunu yatıştırmak için Burhaniye Çevre Platformu üyelerine“Büyükşehir Meclisi’ne sehven gitmiş, ben talepte bulundum 6 ay bekleme süresi var, karar verilmeyecek,  6 ay sonra iade edilecek, şu anda askıda kalacak.” diye bir açıklama yaptı. Oysa kanun gereği Büyükşehir Meclisi 3 ay içinde İlçe Meclisinin İmar kararını görüşmezse onaylanmış kabul ediliyor. CHP’li Belediye Başkanı aklınca Büyükşehir Meclisi’ni 3 ay oyalayıp sonra “Kanun gereği onaylandı, ben de istemiyordum ama artık mecburen yeni imar planını uygulamak zorundayım” diyerek ağaç katliamı ve betonlaşmayı AK Partili Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine atıp oluşan rantı planlandığı biçimde oluşturacaktı. Bu arada İmar Komisyonu üyesi Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, önerge sahibi CHP’li Murat Yazgan ne tesadüftür ki İmar Komisyonu toplantısı planlandığı günlerde “Geyik Avı için şehir dışındayım” diyerek toplantıya katılmadı” şeklinde konuştu.

-Bırakın bu ayak oyunlarını

CHP zihniyetinin her zaman olduğu gibi bu günde sinsice ve tuzaklarla dolu bir yöntem takip ettiğini öne süren Şahin “CHP’li Belediyelerin bu tuzak dolu  imar taleplerinin arkasındaki gerçeği çözebilmek için yoğun bir mesai harcıyoruz. Çözemediğimiz  veya iyi niyetimizle  onay verdiğimizde de bu sefer ilçelerine gidip “Büyükşehir yaptı” diye yalan algı yapıyorlar. Burhaniye Belediyesi’nin aldığı bu imar değişikliği kararını bir AK Partili Belediye alsaydı, Türkiye gündemine girer, yürüyüşler, protestolar ortalığı yakıp, yıkmalar dahil Gezi Kalkışması gibi yaygara yaparlar, iktidarı bile devirmeye kalkarlardı. Ama kendileri rant uğruna ağaç katliamı yapıyor. Hepsi sessiz, yanlarına aldıkları İYİ Parti ile birlikte bu kararı hiç yüzleri kızarmadan savunuyor ve AK Parti’ye tuzak kuruyorlar” ifadesini kullandı.

-Yaşananlara göz yumamayız

CHP-İYİ Parti ittifakı ile rant uğruna yapılmak istenen ağaç katliamını AK Partili Büyükşehir Belediyesinde kabul edilebilmesinin söz konusu olamayacağını vurgulayan Şahin “ İklim ve çevre sorunlarının ülkemizi ve dünyamızı ağır biçimde etkilediği gerçeği karşısında bir ağaca bile ihtiyacımız var. Biz AK Parti Büyükşehir Belediyesi mensupları olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın çevre ve yeşil alan duyarlığı ile ortaya koyduğu vizyon gereği ağaç katliamına göz yummamız, izin vermemiz, onaylamamız mümkün değildir” şeklinde konuştu.

-Gerçek yüzleri ortay çıktı

Şahin devamında şunları söyledi “Çevre ve ağaç duyarlılıkları ile iktidar devirme gösterileri yapan CHP’li, İYİ Partili, çevreci, sanatçı, yazar çizer takımının rant uğruna ağaç katliamına el kaldırması kabul edilemez ibretlik bir durumdur. Burhaniye’de samimiyetsizliklerini, gerçek yüzlerini gördük. Şimdi Büyükşehir Meclisinde de ağaç katliamı, rant, betonlaşma söylemlerindeki samimiyetlerini göreceğiz. CHP’nin sözde çevreci, Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Balıkesir CHP İl Başkanı’nın, Burhaniyeli olan İYİ Parti İl Başkanı’nın bu konudaki söz ve tavrını merak ediyoruz. CHP ve İYİ Parti’nin çevre ve rant konularındaki gerçek yüzleri, samimiyetleri bir kez daha ortaya çıkmıştır. Söylediklerinizde bir gram samimiyet, içinizde bir gram vicdan varsa bu ağaç katliamını durdurun.”

-CHP-İYİ Parti zilletinin eline bu şehri bırakmayız

“CHP-İYİ Parti  İttifakına ait bir Büyükşehir Belediyesinde Balıkesir’in nasıl ranta kurban edileceğini bu olay bir kez daha göstermiştir” diyen Şahin “CHP’nin rant hırsını dizginleyen, geçit vermeyen bir AK Partili Büyükşehir Belediyesi olması özellikle sahil ilçelerimiz için Balıkesirimiz için büyük bir şanstır. CHP’nin son yıllarda yatıp kalkıp Büyükşehir hayali kurması, bir CHP’li milletvekilinin aklını Büyükşehir ile doldurup mevcut görevini yapmak yerine Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmek için 24 saat yanıp tutuşmasının sebebi CHP’li İlçe Belediyelerinden ortaya dökülen rant hırsının önündeki engel olan AK Partili Büyükşehir Belediyesini ortadan kaldırmak olduğu apaçık ortadadır. Balıkesirli hemşerilerimizin gönülleri rahat olsun CHP-İYİ Parti zilletinin eline bu şehri bırakmayız” ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ustaoğlu: “Suç örgütlerine nefes aldırmayacağız”
Sıradaki Haber Ustaoğlu: “Suç örgütlerine nefes aldırmayacağız”