Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Büyükşehirde kayyum polemiği

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, hakkında ortaya atılan ‘Balıkesir Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmalıdır. Büyükşehir Belediyesi çalışmadı ve yatırım yapmadı’ iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Kafaoğlu, “Bu iddialar safsatadan ibarettir. Sadece 1 yılda 200 kilometresi sıcak asfalt olmak üzere bin kilometrenin üzerinde yol ile Balıkesir ulaşımında devrim niteliği taşıyan 3 adet köprülü kavşak yaptık” dedi.

-İyi niyetten uzak iddialar
31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine kısa bir süre kala, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, hakkında ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu belirttiği yazılı bir açıklama yaptı. Kafaoğlu, açıklamasında şunları söyledi: “Yatırımları kimi zaman belediye bütçesinden ve öz kaynaklarımızdan kimi zaman da kredi kullanarak gerçekleştirdik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde tutarlı bir mali disiplin yapısını oluşturarak, kullandığımız kredi borçlarını da günü gününe ödedik. Hal böyle iken Balıkesir Büyükşehir Belediyesini ekonomik bir dar boğazdaymış gibi göstermeye çalışmak, siyasi ikbal peşinde koşan, halkımızı yanlış bilgilendirerek algı operasyonu yapmaya çalışanların hezeyanlarıdır. Şu açık ve net olarak bilinmelidir ki belediye bütçeleri, kalem kalem, iktidar ve muhalefet partilerine mensup belediye meclis üyelerinin katıldığı meclis toplantılarında onaylanır. Bütçenin onayı gibi, borçlanma yetkisi de yine aynı meclisler tarafından başkana verilir. Bu toplantılar tüm kamuoyu ve basının önünde gerçekleştirilir. Dolayısıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin kapalı kapılar ardında gizli saklı yapılıyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılması iyi niyetten uzak iddialardır”

-Personelin maaş alacağı yok
Kafaoğlu “Balıkesir Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmalıdır. Büyükşehir Belediyesi çalışmadı ve yatırım yapmadı” şeklindeki iddialar da safsatadan ibarettir. Sadece 1 yılda 200 kilometresi sıcak asfalt olmak üzere bin kilometrenin üzerinde yol ile Balıkesir ulaşımında devrim niteliği taşıyan 3 adet köprülü kavşak yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak son bir yılda 657.101.804 liralık bir yatırımı Balıkesir’imize kazandırdık. Bu yatırımları yaparken elbette ki personelimizin hakkını ve hukukunu da koruma noktasında hassas davrandık. Uluslararası piyasalardan kaynaklı bir takım ekonomik iniş çıkışların yaşandığı dönemlerde bile hiçbir çalışanımızı mağdur etmedik ve emeğinin karşılığını günü gününe ödedik. Bugün hiçbir çalışanımızın Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden bir delikli kuruş dahi alacağı yoktur. “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, personel maaşlarını bile ödeyemez duruma geldi’ iddiasında bulunmak iftiradan ibarettir”dedi.

Ok ne demişti?
Hatırlanacağı üzere İyi Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok, gazetecilere yaptığı açıklamasında, Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin gündeminde Balıkesirlileri mahcup edecek şekilde yer aldığını söylemişti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iflas ettiğini öne süren Ok “Gemi karaya oturmuştur. Bunlar abartı değil. Buradan Balıkesir halkı adına basın aracılığıyla Büyükşehir Belediyesini temsil eden en yetkili kişilerden Büyükşehir Belediyesinin mali portresini kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyorum. Büyükşehir Belediyesinin aylık geliri nedir? Büyükşehir Belediyesinin aylık zorunlu ekonomik giderleri nelerdir? Bunları öğrenmek istiyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi personel, akaryakıt giderleri ve bankadan çekilen kredileri ödeyemeyecek durumdalar” demişti.

-Gelir 33 gider 40 milyon TL
Büyükşehir Belediyesi’nin aylık zorunlu giderlerinin yaklaşık 40 milyon TL olduğunu açıklayan Ok “aylık gelirleri ise 33 milyon TL’dir. Yatırım yok, SGK prim borçları, vergiler, en ufak Büyükşehir Belediyesinin birkaç katlı hizmet amacıyla kiraladığı dairelerin kiralarını ödeyemediğini bütün Balıkesir kamuoyu biliyor. Büyükşehir Belediyesi bugün 5-10 bin liralık kirayı bile ödeyemiyor. Basın aracılığıyla çağrıda bulunuyorum; Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin mali portresini objektif bir şekilde basın önünde, kamuoyuna açıklayın” şeklinde konuşmuştu.

-Kayyum atansın
Ok devamında şunları söyledi “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şu anda sahipsiz, akıbeti belirsiz, bir sonbahar yaprağı gibi rüzgar ne yana eserse o yana gidiyor. Ben seçilmişlerin alınmasına şiddetle karşıyım. Ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi içinde bulunduğu durumdan kurtulması için derhal kayyum atanması gerekiyor. Böyle bir şey yok. Adamın yetkisi var mı yok mu belli değil, habire borçlanıyor. Bu şaibeli durumdan, soru işaretlerinden kurtulmak için yetkililerin bir an önce kamuoyunun önünde bu açıklamaları yapmak zorunluluğu var”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI