Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çalışkan’dan Atatürk vurgusu

Çalışkan’dan Atatürk vurgusu

Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanlığı’nın işyeri temsilcilerine yönelik düzenlediği yemekli toplantı Öğretmen Evi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mehmet Çalışkan “Bugün Atamızın kıymetini her zamankinden çok bilmemiz gerekiyor. Atatürk’ün kıymetini bilmeyenler, O’nu tartışmaya açanlar, kirli ağızlarına dolayanlar aslında bu ülkenin hangi koşullarda, nasıl kurulduğundan bihaber olan zır cahiller, hainlerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ü küçültmeye, değersizleştirmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu devletin kurucu liderine, ortak değerlerine her kim dil uzatıyorsa, bilinmeli ki, bunların asıl derdi bu topraklardaki Türk varlığı ve Türk devletidir. Bu hakaretleri görmezden gelmek, es geçmek, cezasız bırakmak söz konusu bile olamamalıdır” dedi.

-Vizyon belgesi yetersiz
Mili Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan vizyon belgesine de değinen Çalışkan “Bu belge de sendikamızın bazı görüşlerinin dikkate alındığını gördük, ancak hala eğitimde birçok sıkıntıya çözüm bulacak bir vizyon belgesi olmaması üzücü. Kanayan yara haline gelen ücretli öğretmenliğin metinde yer alması bu durumu meşrulaştırır. Ücretli öğretmenlik modern köleliktir. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmayıp 4+2 imiş, 3+1 imiş, dubleksmiş, tripleksmiş kabul etmiyoruz. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalıdır. Bu minvalde vizyon belgesi revize edilmeli, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamı belgeden çıkarılmalıdır” ifadesini kullandı. Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılması gerektiğinin altını çizen Çalışkan “Bir okulda okul yöneticileri liyakatli değil ise personeli verimli çalıştıramazsınız. Dolayısıyla kendine güveni olan, ehil, bilgili, liyakatli yöneticilerin iş başına gelmesi gerekir. Yönetici atamalarının merkezi sınav ile yapılmasını destekliyoruz. Ayrıca mülakat mutlaka kaldırılmalıdır. Değerler eğitimi aldı altında okullara birtakım vakıf, dernek, cemiyetlerin girdi. Değerler eğitimini önemsiyoruz. Ancak bu eğitimin öğretmenlerimiz tarafından verilmesini istiyoruz. Çocuklarımıza değerler eğitimini öğretmenler veremezse, hiç kimse veremez. Bakanlığa çağrıda bulunuyoruz: Öğretmenlerimiz öğrencilerini vatanına, milletine faydalı olabilecek bireyler olarak yetiştirme konusunda yeteri donanımdadır, niyettedir. Bu nedenle değerler eğitimini okullarda sadece öğretmenlerimiz vermelidir” şeklinde konuştu.

-81 vilayette ortak basın açıklaması yapılacak
Enflasyon karşısında eğitim çalışanlarının maaşlarının eridiğini dile getiren Çalışkan devamında şunları söyledi “Enflasyon oranı yüzde 24’lere ulaştı. Tarihimizde ilk kez aldığımız maaş zammının iki, üç katı enflasyon farkı alacağız. Bu ibretlik bir durumdur. Toplu sözleşmede masaya oturup çalışanların yanında değil de, Hükümetin yanında saf tutan sendikanın beceriksizliği, öngörüsüzlüğü tescil edilmiştir. Kamu çalışanlarını bu zulümden kurtarmak lazım. Memura ek zam, piyasaya sıcak para girmesi demektir. 14 Kasım’da hem Sendikamız Ankara’da hem de 81 ilde eş zamanlı kitlesel basın açıklaması ile bu talebimizi tekrar gündeme getirecektir” Yapılan konuşmanın ardından andımız sendika üyeleri tarafından toplu olarak okundu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KESK’ten bütçe açıklaması
Sıradaki Haber KESK’ten bütçe açıklaması