Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Can:büyük handikap

Gönen Ovası Sulama Birliği Başkanı ve Türkiye Sulama Birlikleri Genel Başkanı Bülent Can, Sulama Birlik’lerinin özelleştirilmesinin önünü açacak tasarının handikaplarla dolu olduğunu söyledi.

Gönen Ovası Sulama Birliği

Gönen Ovası Sulama Birliği Başkanı ve Türkiye Sulama Birlikleri Genel Başkanı Bülent Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 bin 200 sayılı DSİ Kanun Tasarısı’nın değiştirilecek olmasına tepki gösterdi. Can, tasarının bu haliyle büyük handikapları beraberinde getirdiğini öne sürdü. Türkiye Sulama Birlikleri olarak tasarıdan çok geç haberlerinin olduğunu dile getiren Can “Kanunun içeriğine baktığımızda bizi son derece, hatta bütün üreticileri, çiftçileri rahatsız edecek konular içeriyor. Kanunla birlikte sulama birliklerinin ve suyu veren çiftçinin söz hakkı ortadan kalkıyor. Yani çiftçi, su fiyatlarına ve su yönetimine karışmıyor, karışamıyor” dedi.

-Suyun kontrolü art niyetli kişilere geçer
Tasarının Sulama Birlikleri ve 6 bin 200 sayılı DSİ Kanununda da değişlikler yapılmasını içerdiğinin altını çizen Can, DSİ Kanununun değişmesiyle birlikte sulamaların gerek kısmen gerekse havza bazlı özel sektöre satılmasının yolunun açılacağını söyledi. Şirketlerin veya kişilerin bir veya birden fazla işletmeyi alması tehlikeli bir durum olduğunu öne süren Can “Sulu tarım alanlarında, suyun kontrolü art niyetli birinin eline geçerse, bu kişiler toprağı da kontrol edebilir” dedi.

-Dünya su savaşlarını konuşurken …..
2025 yılından sonra dünyada su savaşlarının çıkacağını öne süren Can devamında şunları söyledi “Tüm dünya bunu konuşurken suyu özel sektöre verecek kanunun hükümetimizce çıkarılacak olmasına inanmıyoruz. Zaten onu sinsice ve gizlice taslağın aralarına sokmuşlar. Bunun ne kadar art niyetli olduğu bellidir. İnşallah devlet büyüklerimiz bunun farkına varır. Dünyada olduğu gibi suyun yönetimi suyu kullananlar tarafından olmalı. Bunun haricindeki bir uygulama gerek toplumu gerek Türk halkını sıkıntıya sokar”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altıeylül Belediye Başkanı Hakan Şehirli:
Sıradaki Haber Altıeylül Belediye Başkanı Hakan Şehirli: “Büyük usta Nazım Hikmet’i şiirleriyle andık’