Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çevreyi kirleten şirket hakkında suç duyurusu

Debleke Mahalle Muhtarlığı, Edincik

Debleke Mahalle Muhtarlığı, Edincik Mahallesi’nde kurulu bulunan özel bir şirkete ait biogaz elektrik üretim tesisleri hakkında atıklarını kontrolsüz olarak Sığırcı Deresine bıraktığı iddiasıyla Bandırma Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.
-Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Debleke Mahalle Muhtarı Adem Taştekin, Edincik Mahallesi’nde kurulu bulunan özel bir şirkete ait biogaz elektrik üretim tesisleri hakkında atıklarını kontrolsüz olarak Sığırcı Deresine bıraktığı iddiasıyla Bandırma Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Bahse konu şirket tarafından Sığırcı Deresine kontrolsüz olarak bırakmasından dolayı köylerinde insan ve çevre sağlığının tehdit altında olduğunu dile getiren Taştekin, “Köyümüz kötü kokudan geçilmiyor. Deredeki balık popülasyonu da olumsuz yönde etkilendi. Derede kitlesel balık ölümleri var. Bölgedeki üreticiler tarım alanlarını bu suyla suluyor. Kirlilikten dolayı tarımda rekolte kayıplarının da yaşanacağını düşünüyoruz. Yetkililer biran önce gerekli tedbirleri almalıdır” dedi. Balıkesir İl Çevre Müdürlüğüne bağlı ekipler çevre kirliliğinin etkili olduğu dereden analiz yapılmak üzere su numuneleri alırken bahse konu şirket hakkında jandarma tarafından gerekli incelemenin başlatıldığı öğrenildi.

Edincik Mahallesi’nde 48 dönüm alan üzerine kurulu bulunan ve 9 milyon 750 bin avroya mal olan Biogaz Elektrik Üretim Tesislerinin ham maddesini tavuk ve büyükbaş hayvan dışkıları oluşturuyor. Kuruluş aşamasında saatte 2.12 MW, yılda ise 16 milyon kilovat saat elektrik üretecek tesisin kapalı devre fermente sistemli olması nedeniyle, çevreye herhangi bir atık bırakmayacağı öne sürülen santralin şimdi çevre kirliğine neden olması kafaları karıştırdı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma, Paşabayır Mahallesi’nde bulunan bir
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA SOYGUN YAPTI