• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %3,08
CHP’li kadınlardan 25 Kasım açıklaması

CHP’li kadınlardan 25 Kasım açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Kadın Kolları Başkanı Simge Gürkan Çavuşoğlu, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla ilçe örgütünde basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu açıklamasında, 23 yıl önce  Birleşmiş Milletlerin 25 kasımı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan ettiğini anımsattı. Kadınların dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesini yükselttiğini belirten Çavuşoğlu, “Kelebekler”in onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ettiklerini dile getirdi.

İktidarın kadın politikalarını eleştiren Çavuşoğlu  “AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır!” dedi. Çavuşoğlu, son dönemlerde öldürülen kadınları anımsattı ve kadın cinayetlerinin durdurulması çağrısı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceklerini savunan Çavuşoğlu, “Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. İki yıl önce İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Şiddet” hattı kurduk. “Yaşam kak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. Yaşam hak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık. İktidara geldiğimizde, yol haritamız hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.” dedi. .

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?