Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’nin algı siyaseti Şahin’den döndü

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz  hafta  Sayıştay’ın 2020 raporları yayınlanınca Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz hakkında her yıl olduğu gibi bazı basın-yayın organları ve CHP’nin başını çektiği muhalefet rapordaki bulguların açıklamalarını okumadan, bulgu başlığın tahrif ederek “Yalan algı” çalışmasına başladılar. Maalesef bu yalan algı şoför esnafımızı tedirgin etmiştir. Bu nedenle konuya açıklık getirmek zorunlu olmuştur” dedi.

-Algı çalışması yapıyorlar

Şahin “Sayıştay Raporu’nun 21. Sayfasında yer alan açıklama başlığı.  “Bulgu 2: Toplu Ulaşım Hatlarının İhalesiz ve Süresiz Olarak Kullandırılması” şeklindedir ve 28. Sayfaya kadar konunun mahiyeti açıklanmıştır. Bu konu önce bazı medya organlarında “Usulsüzlükler Var”(Tv100), “2.217 Minibüs Hattını İhalesiz ermişler”(Evrensel), “Usulsüz İşlemler Yapılmış”(Politika), “Şok Tespit”(Yeni Çağ), “Hatları Mülkleri İhalesiz Vermişler”(Politika) manşetleriyle haberler yapılmış ardından  CHP’nin Balıkesir İl Başkanı basın toplantısı yaparak “Bu ihaleleri yapmanız gerekiyor” denilerek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hakkında algı çalışması yapılmıştır” şeklinde konuştu.

-Sayıştay raporunu bile okumamışlar

Şahin “Öncelikle söylemek gerekir ki bu haber ve açıklamalar Sayıştay Raporu’nun bu konudaki 8 sayfalık açıklamanın okunmadığı, okunmuşsa kasten algı amacıyla çarpıtıldığının belgesidir. Raporun tamamı Sayıştay ve Belediyemizin web sitesinde yayınlanmaktadır. Buradan isteyen herkes raporun tamamını okuyabilir. Raporun 21. sayfasındaki bulgu başlığı “Bulgu 2: Toplu ulaşım hatlarının ihalesiz ve süresiz olarak kullandırılması” şeklinde olup konu 28. sayfaya kadar izah edilmiş, 28. sayfanın son paragrafında sonuç olarak yapılması teklif edilen işlem belirtilmiştir. Sayıştay 8 sayfa süren izahatında önce yasal durum, yasa maddeleri, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla açıklamıştır” ifadesini kullandı.

-Hatları Büyükşehir vermedi

Belediyeleri hakkında yapılan haberlerde dolmuş, taksi hatlarının ihalesiz verildiğinin öne sürüldüğünü anımsatan Şahin “Oysa raporun 25. sayfasının son paragrafında“ Yapılan incelemede; Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, belirlenen güzergâhlarda yolcu taşıma yetkisi sağlayan, 2 bin 217 adet ticari minibüs hattının işletme hakkının, 6360 sayılı Kanunla Büyükşehir Belediyesi olunmadan önce ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 12’nci maddesi hükümlerince il ve ilçe trafik komisyonlarına tanınan yetki çerçevesinde İl Trafik Komisyonu Kararları ile süresiz olarak ve ihale yapılmaksızın verildiği, “ ifade edilerek mevcut bütün hatların Büyükşehir olmadan önce İl Trafik Komisyonu tarafından “İhalesiz ve süresiz” verildiği açıkça tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

-Balıkesirlileri kandırıyorlar

Şahin “Raporda devamında Büyükşehir Belediyesi olarak teşkilatlandıktan sonra işletme hakkı ile ilgili olarak sadece belli aralıklarla işleticiler için belge yenilemesi yapıldığı, işletme hakkının sürdürülmesi kapsamında herhangi bir ihale gerçekleştirilmediği ya da işletme hakkının sonlanmasına dair herhangi bir süre belirlenmediği dolayısıyla bu hatlarda yolcu taşıma yetkisi kazanan işleticilerin bu yetkiyi, kazanılmış hak kapsamında, herhangi bir süre sınırlamasına tabi olmadan kullandığı tespit edilmiştir.” denilmek suretiyle Belediyemizin “Kazanılmış hak kapsamında” sadece belge yenilemesi yapıldığı belirlenmiştir. Raporun hiçbir yerinde “Büyükşehir hatları ihalesiz ve süresiz vermiş” şeklinde ifade yoktur. Ancak bazı Medya kuruluşları ve CHP “Kullandırılıyor” kelimesini “Vermiş” şeklinde tahrif ederek değiştirmek suretiyle “Yalan algı” yaparak hemşerilerimizi kandırma, aldatma yolunu seçmiştir” ifadesini kullandı.

-Mevcut hatlar kazanılmış haktır, iptal edilemez

Şahin “Büyükşehir’in kurulduğu 2014 yılından bu güne kadar yeni dolmuş, taksi, halk otobüsü, dolmuş/taksi hattı ihdas edilmemiştir. Büyükşehir’e devredilen hatlar muhafaza edilmektedir. Mevcut Hatlar “Kazanılmış haktır” iptal edilip ihale yapılamaz. CHP ve bu şekilde haber yapan medya organları raporun açıklama bölümünü okumadıkları, yasal durumu bilmedikleri ve ya bilerek Belediyemizi bu haber ve açıklamalarla baskı altına alıp sanki Belediyemiz “usulsüz” işlem yapıyormuş “Suç” işliyormuş gibi algı sonucunda mevcut hatları iptal ederek ihaleye açmamızı talep etmektedirler. Amaçları kaos ve mevcut hatların kendi partilerine ait Belediyelerde yaptıkları ve yapmaya çalıştıkları gibi HDP’li ve yandaşlarına peşkeş çekilebilmesinin yolunu açmaktır” dedi.

-Hatlar şoför esnafımız ak sütü kadar helaldir

Şahin “CHP’nin “İhale yapmanız gerekir” iddiası hukuk, yasa ve emekçi şoförlerimizin haklarını tanımamazlığının belgesi, Belediyemizin de hukuka, yasaya ve emekçi şoför esnafımızın haklarına saygısının ifadesidir. Toplu taşıma hizmetlerinin üçüncü kişilere gördürülmesinin yöntemini belirleme ve bu konuda yeniden bir ihale yapıp yapmama konusunda belediyenin takdir yetkisi bulunmaktadır. Biz yetkimizi hemşerilerimizin ulaşım hizmetlerinin aksamaması ve şoför esnafımızın haklarının korunması yönünde kullanarak mevcut hatları ihaleye çıkmıyoruz, ihale yapmayacağız. Mevcut hatlar şoför esnafımızın anaların ak sütü kadar helal haklarıdır. Bu haklarının teminatı bizleriz. CHP’li siyasiler ne derse desin, gazete ve televizyonlarda ne yazılır söylenirse söylensin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti yönetiminde olduğu sürece, Yücel Yılmaz başkanımız olduğu sürece mevcut dolmuş, taksi, halk otobüsü ve dolmuş taksi hatları iptal edilerek yeniden ihaleye çıkarılması söz konusu olmayacaktır. Şoför esnafımızın mevcut hakları biz burada olduğumuz sürece korunacaktır” şeklinde konuştu.

-Şoför esnafı CHP’nin bu açıklamalarını not etti

Şahin devamında şunları söyledi: “Bu yaşanan olay da göstermiştir ki Büyükşehir Belediyemiz CHP/İyi Parti’li bir Belediye olsaydı şoför esnafımızın mevcut hatları iptal edilerek ihaleye çıkarılacaktı. Şoför esnafımız CHP’nin bu açıklamalarını not etmiştir. Asla unutmayacaktır. Bu bulgu maddesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne mahsus bir tespit değildir, Sayıştay’ın diğer Belediyeler için yazdıkları raporlarda kelimesi kelimesine aynı biçimde yazılmıştır. Çünkü, toplu taşıma hatları ile ilgili mevcut durum bütün illerde aynı biçimdedir. Mayıs 2021 tarihli Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında yasal bir düzenleme ihtiyacı vardır. Sayıştay bu yasal düzenlemenin yapılması için bütün Belediyelerin raporlarına aynı konuları yazarak süreci hızlandırmayı amaçlamıştır”.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Sıradaki Haber MESLEK İHTİSAS KOMİSYONLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI