Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“CHP’nin şımarık çocuğu değilim”

“CHP’nin şımarık çocuğu değilim”

Partisinin şımarık çocuğu olmadığının altını çizen CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm, “Parti Meclisi ve milletvekili görevim sürecinde ben yanlışlara itiraz ettim. Buda özgürce konuşmanın gereği idi. Beni milletvekili yapan partinin tabanıydı. Bende onlara karşı sorumluluğumdan dolayı nerede bir yanlış varsa onu dile getirdim. Bunu da partimin daha iyi olması için yaptım. Ben biat ederek tekrar milletvekili olabilirdim. Geriye dönüp baktığımda vicdanen çok rahatım. O dönem üzerime düşeni yaptığımı düşünüyorum. Bundan sonrası süreçte bir yurttaş ve partinin üyesi olarak Cumhuriyet Partisi’ne katılarım devam edecektir” dedi.

-Aktif siyasetim sona ermedi
Bu dönem aday gösterilmemesine rağmen kendisi için aktif siyasetin sona ermediğini vurgulayan Tüm “Benim için aktif siyaset bitmemiştir. Tam tersine yeniden başlamıştır. 30 yıl emek vererek milletvekili oldum. Siyaset sadece milletvekili ve belediye başkanı olmak için yapılmaz. Milletvekili olmadan öncede aktif siyasetin içerisindeydim. Bugünde bir yurttaş olarak aktif siyasetin içerisindeyim. Bundan sonraki süreç beni milletvekili yapar mı yapmaz mı onu bilmiyorum. Zaten işinde orasında değilim. Milletvekili sürecim devam ediyormuş gibi hayatın içerisinde, alanlarda ve halkımızla birlikte olmaya devam edeceğim. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada nerede bir haksızlık ve yolsuzluk varsa o anlayışa karşı mücadele etmeye devam edeceğim” ifadesini kullandı.

– Ekmeleddin adaylığı ilk fikir ayrılığımız oldu
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile terse düştükleri konunun Ekmeleddin İhsanoğlu’nun partilerinden cumhurbaşkanı adayı gösterilmesiyle başladığını açıklayan Tüm “Ben partimizden cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine karşı çıktım. Kendisi bizim dünyamıza uygun bir aday değildi. Bu ve buna benzer bir takım yanlış girişimlere milletvekili ve parti meclis üyesi sorumluluğum gereği eleştirdim. Bu aslında benim tabandan aldığım tepkileri yukarı taşımaktan başka bir şey değildi. Görev sürem içerisinde hiçbir zaman bireysel hareket etmedim. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi aslında partimiz için bir facia idi. Kendisinin adaylığından Kemal Kılıçdaroğlu’nun birlikte çalıştığı MYK üyeleri bile haberi yoktu. Bence yöntem bu olmamalıydı. Partiler kolektif bir akılla idare edilmelidir. Yanlış yapmamanın yolu ortak akılla hareket etmekten geçmektedir. Genel başkan partinin sadece sözcüsüdür. O ekibin düşüncesini alır olgunlaştırıp kamuoyuna açıklar. Benim gibi bir arkadaşım genel başkanın bu yaklaşımı doğru bulmadı” şeklinde konuştu.

-Ön seçim yapılırsa büyükşehre adayım
Ön seçim yapılması halinde Mart 2019’da yapılacak olana yerel seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağını açıklayan Tüm şunları söyledi “Sandık konulmadığı takdirde aday değilim. Ben siyasi yaşamda tabana inanan biriyim. Tabanın iradesi her şeyin üzerindedir. Siyasi partilerin atamayla milletvekili ve belediye başkanı belirlemesi demokrasinin ruhuna aykırıdır. Atamayla gelenlerin yüzü daha çok yukarıya dönük olur. Adaylar tamamen ön seçimle belirlenmeli ve tabandan destek almalıdır. Bu sadece Balıkesir’de değil Türkiye’nin her yerinde olmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi kendi ailesi içerisinde demokrasiyi yaşama geçirerek adayları ön seçimle sandıkta belirlemelidir.”

-İmzacılar Mirza’yı destekliyor iddiası
Seçimler sonrasındaki kurultay sürecine destek verenlerin tamamının Bandırma Belediye Başkanlığı konusunda Dursun Mirza’yı destekledikleri yönündeki iddialara da cevap veren Tüm “Şu an önümüzde başarılı bir belediye başkanı var. Bunun yoluna devam etmesini istiyoruz. Başarılı olan her belediye başkanı takdir edilir ve yoluna devam eder. Kendisinin tekrar aday gösterilmesi konusunda herhangi bir kuşkum yok. Mirza yoluna devam edecektir. Kendisiyle 30 yıldan beri dost ve arkadaşız. Siyaseti de birlikte yapıyoruz. Kendisi çok kararlı ve inançlı bundan sonraki dönemde Bandırma’ya çok daha yararlı işler yapacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

-Kimseyi partiye üye yapmadım
Kendisinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayının ön seçimle belirlenmesi ihtimaline karşı son günlerde partiye çok sayıda kişiyi üye yaptırdığı yönündeki iddialara da cevap veren Tüm “Buna tüm örgütler tanıktır ben bu kapsamda bir kişiyi üye yapmak için partiye götürmedim. Benim Mehmet Tüm olarak hiçbir yerde böyle bir çabam olmadı. Buna il başkanı ve ilçe başkanları tanıktır. Benim böyle bir derdimde olamaz. Tamamı bizim partilimizdir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

terör operasyonu:5 gözaltı
Sıradaki Haber terör operasyonu:5 gözaltı