Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Çiftçiyi ayçiçeği üretiminden kaçırdılar”

“Çiftçiyi ayçiçeği üretiminden kaçırdılar”

Gelecek Partisi Bandırma İlçe Başkanı Burhan Deniz, üretim maliyetlerinin artması, destekleme priminin 4 yıl boyunca kilo başına 40 kuruş olarak uygulanması çiftçiyi ayçiçeği üretiminden uzaklaştırdığını söyledi.

-Vatandaşlar yağı daha pahalı tüketecek
Üretim yüzde 20 azalınca hasadın başladığı Temmuz sonundan bu yana yağlık ayçiçeği alım fiyatının ton başına yaklaşık 1000 lira arttığını dile getiren Deniz “Fiyat artışının devam edeceği beklentisi ile piyasadan ayçiçeği alımı yapanlar ellerindeki ayçiçeği tohumunu satmazken, sanayici yağ üretmek için ham madde bulamamaktan endişeli. Fiyat artışları ayçiçeği yağına yansıtılacağı için tüketici yağı daha pahalıya tüketecek”dedi.

-Süreçten ders çıkarmalıyız
Türkiye’nin yağlık ayçiçeği ihtiyacının yüzde 65’ini yerli üretimden kalanını tohum veya ham yağ olarak ithalatla karşıladığını anımsatan Deniz “Ülke olarak bu üründe dışa bağımlıyız. Dövizdeki artış, dünya piyasalarında talebin ve buna bağlı olarak fiyatın yükselmesi, yakın zamana kadar uygulanan kısıtlama ve vergiler nedeniyle ithalat eskisi gibi kolay yapılamıyor. Türkiye’nin bu süreçten ders çıkararak ayçiçeği üretimini, artırması gerekiyor. Bunun içinde destekleme primi, mazot ve diğer desteklerin artırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırmaspor 3 puanı tek golle aldı
Sıradaki Haber Bandırmaspor 3 puanı tek golle aldı