Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Cumhuriyetin 100.yılında Selanik’ten-Ankara’ya bisiklet turu

Almanya’daki Köln Türk Alman Dostluk Derneği üyeleri, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında Yunanistan’ın Selanik kentinden Ankara’ya bisiklet turu düzenledi.

Almanya'daki Köln Türk Alman

Almanya’daki Köln Türk Alman Dostluk Derneği üyeleri, Cumhuriyet’in 100. yılı kapsamında Yunanistan’ın Selanik kentinden Ankara’ya bisiklet turu düzenledi. Yolculuklarına Selanik’teki Atatürk Evi’nden başlayan 4’ü Alman 10 bisikletçi, Bandırma’ya ulaştı. Bisikletçiler, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar’ı ziyaret etti.Ziyarette Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Levent Balkış, CHP İlçe Başkanı Mehmet Atak’ta hazır bulundu. 10 bisikletçinin Yunanistan’ın Selanik kentinden başlattıkları bisiklet turunu 29 Ekim’de Anıtkabir’de tamamlayacak.

Bisikletçiler, çıktıkları yolculuk hakkında gazetecilere bilgi verdi. Köln Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Engin Sakal, yolculuğun, Cumhuriyet’in korunması için başlatılmış bir girişim olduğuna dikkat çekti. Sakal, Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluş döneminde Avrupa’nın birçok ülkesinde diktatörlüklerin olduğunu ve azınlıkların baskı altında tutulduğunu hatırlattı. Cumhuriyet’i muhafaza etmenin önemine dikkati çeken Sakal, “Her şeyden önce Atatürk’ün önderliğinde ve onun silah arkadaşları tarafından kurulan bir devletten bahsediyoruz. Eğer o devlet olmasaydı biz bugün burada olamazdık. Bunun bilincine varmamız lazım. Hükümetler gelir gider ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet kalacaktır.” dedi.

Dernek üyelerinden Tayfun Keltek de Cumhuriyet’in 100. yılı çerçevesinde 10 kişiyle Selanik’ten başlayan yolculuğa çıktıklarını belirterek, grubun Türk ve Alman üyelerden oluştuğunu söyledi.Yolculuğun, Cumhuriyet’in kalıcı ve demokratik şekilde korunması için bir girişim olduğuna dikkati çeken Keltek, “Atatürk’ün büyüklüğünü yurt dışında İngilizce ve Almanca kitaplardan öğrendim. Ne kadar çok şey öğrendiysem Atatürk’e bağlılığım o kadar arttı. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası olduğuna inanıyorum. Time Dergisi de birkaç kez Atatürk’e kapağında yer verdi. Böyle bir insana sahip çıkmamak bana göre aptallıktır. ” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Narkotik Suçlarla
Sıradaki Haber BANDIRMA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU