Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Değirmenci’den çarpıcı açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi Erdek

Cumhuriyet Halk Partisi Erdek Belediye Başkan Aday Adayı Yüksel Değirmenci, düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Halk Partisi’de aday belirleme sürecinin son aşamaya geldiğini söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin son yapılan Parti Meclisi toplantısında 70 belediye başkan adayının daha açıklandığını anımsatan Değirmenci “Bu ayın sonuna kadar bütün adayların açıklanmasını bekliyoruz. Aday belirleme sürecinin bu kadar uzamasında en önemli etken millet ittifakı çerçevesinde partimizin İYİ Parti ile yaptığı görüşmelerdir. Diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi hiç olmadığı kadar sıkı bir aday belirleme sürecini takip etmektedir. CHP’nin aday belirleme sürecinde olmazsa olmaz kriterleri var. Bu kriterlerin başında adayın dürüst, suça karışamamış ve şaibeli olmaması geliyor. Diğer partiler gibi Cumhuriyet Halk Partisi’de diğer yerleşim yerlerinde belirlenecek adayın seçimi kazanacak kişi olmasını istiyor. Ancak tek hedefi kazanmak değil. Kazanacak adayın aynı zamanda bulunduğu yerleşim yerine en iyi hizmeti verecek kişi olmasını da istiyor. Bu konuda da çok tavizsiz. Bundan dolayı aday belirleme çalışmalarının 10 gün daha süreceği kanaatindeyim” dedi.

-Hizmetten çok davalarıyla ünlendi
Erdek Belediyesi’nin yaptığı icraatlardan çok hakkında açılan davalarıyla ünlenmiş bir belediye olduğunu dile getiren Değirmenci “Bunu kabul edebilmek mümkün değildir. Belediye yönetiminin bu konuda çok daha dikkatli ve tercihlerini belde sakinlerinden yana kullanması gerekir. Eğer böyle yapılmış olsa idi bu davaların birçoğu açılmamış olacaktı. Bu davalar belde sakinleriyle yerel yönetim arasındaki uyuşmazlıklar. Bu uymazlıklarda belde sakinlerinin haklılık oranları değerlendirilseydi. Bu davaların büyük bir kısmı dava olmaktan çıkarılacaktı. Birde belediye hakkında açılan ceza davalar var. Belediye bütün icraatlarını hukuk çerçevesinde yapmak zorundadır. Hukuka uygun icraat yapmazsanız bunun karşılığında kamu sizi takip eder. Varsa cezai sorumluğunuz bu gündeme gelir. Hukuk neyi emrediyorsa belediye hizmetleri o çerçevede yürütülmelidir. Bu anlamda Erdek Belediyesi’nde çok sayıda açılan ceza davası bulunmaktadır. Bu davalar sadece belediyeyi değil tüm Erdek’i ilgilendiriyor. Erdekliler bu konuda sıkıntılı. Seçilmemiz halinde ceza ve hukuk davalarını sıfır düzeyine indireceğiz. Erdek Belediyesi’nin bugün itibariyle en çok ihtiyaç duyduğu alan maalesef hukuktur. Öncelikle Erdek Belediyesini hukuki çerçeveye oturtmamız lazımdır. Bütün belediye hizmetlerini bu çerçevede görmek lazım. Bu anlayışı ilçe sakinleri ve belediye çalışanlarına kabul ettirmek zorundayız” ifadesini kullandı.

-Belediyeyi temize çıkartacağız
Erdek Belediyesi gibi küçük bir belediyede bu kadar çok müfettiş incelemesinin olmasının bir ilçe sakini olarak kendilerini üzdüğünü dile getiren değirmenci “Ancak yapılan işler ve hesaplar hukuka uygun olması gerekiyor. Hukuka uygunluk yoksa bu konuda ciddi şikayetler varsa bu müfettişler neden geliyor diyemeyiz. Önce kendi tavır ve uygulamamıza bakacağız. Bu aksaklıkların kaynağı nedir? Neden müfettişler bu kadar çok Erdek Belediyesine geliyor buna bakmak lazım. Erdek halkı bunu hakketmiyor. Erdek halkının sosyoekonomik sorunları var. Birde bu sorunlarla boğulmuş durumda. Aday gösterilip 31 Mart yerel seçimlerini kazanmam durumunda belediyenin tüm uygulama ve hesaplarını vereceğiz. Bu konuda Erdek Belediyesi ve halkını temize çıkartacağız. Erdek Belediyesi bir daha davalarıyla anılır bir belediye olmayacak” şeklinde konuştu.

-İlk işimiz personelin maaşını ödemek olacaktır
Açıklamasında 16 aydır verilmeyen işçi ve memur maaşlarına da değinen Değirmenci şunları söyledi “İşçi ve memur maaşları ödenmemesi belediye hizmetine bakış açısıyla ilgilidir. Erdek Belediyesi’nin ilk görevi çalışanlarının maaşını ödemektir. Bu sadece yerel yönetimlerde değil tüm kurumlarda böyledir. Önce çalışanın maaşı ödeyecek daha sonra yatırımlarınızı yapacaksınız. 16 aydır ödenmeyen personel maaşları personelin bir kenara itilmesi anlamına gelmektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Kaynak sorunumuz var, gelirlerimiz azaldı gibi sebepler personel maaşlarının ödenmemesi için geçerli değildir. İlk icraatımız belediye personelinin maaşını ödemek olacaktır. Bunu da siyasi kaygılarla söylemiyorum”

-Bankamatik işçileri iddiası
Belediyede çalışmamasına rağmen belediyeden maaş alanlar işçiler olduğu yönündeki iddialara da değinen Değirmenci “Seçilmem durumunda belediye çalışanlarının ekmekleriyle oynama gibi bir düşüncem yok. Ancak konusu suç teşkil eden bir eylem varsa bunu takipsiz bırakamam. Belediyeye giriş yasa dışı ise ve bir çalışma olmamasına rağmen o arkadaşımız maaş alıyorsa buna kayıtsız kalamam. Benim buna kayıtsız kalmam Erdek halkının parasının boşa akıtmam demektir. Bu şekilde çalışan belediye personeli varsa buna derhal son verilmelidir. Çalışmadan maaş almak insan onuruna yakışır bir şey değildir. Ne o maaşı alan için onurlu bir davranıştır. Nede o maaşı veren için onurlu bir davranıştır. Bunu asla kabul etmem mümkün değildir. Eğer böyle çalışanlar varsa önce tespit edeceğiz sonrada yasa ne diyorsa onu uygulayacağız” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’de dilencilere geçit vermeyen Büyükşehir
Sıradaki Haber dilencilere geçit yok