• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %0,32
 • BIST
  %2,91
Doğru’dan “geçinemiyoruz” mitingine çağrı

Doğru’dan “geçinemiyoruz” mitingine çağrı

Bandırma KESK Bileşenleri Dönem Sözcüsü Erdal Doğru, 17 Aralık’ta Ankara’da yapılacak “Geçinemiyoruz” mitingine çağrı yaptı. Doğru , “Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı kriz bitmek bilmiyor. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Artan hayat pahalılığında maaşlarımız, ücretlerimiz mum gibi eriyor” ifadelerini kullanıldı

-Ekmeğimize sahip çıkmak için 17 Aralık’ta meydanlardayız

Gelir adaletsizliğinin derinleştiğine dikkat çeken Doğru, “Senenin ortasında ek bütçe yapıp hem gelirleri hem giderleri bir katladılar. Ancak gelir vergisi dilimlerini bir kuruş bile artırmadılar. Hepimiz birkaç ay içinde ikinci vergi dilimine girdik. Önemli bir bölümümüz ise üçüncü vergi dilimine girdik. İşin özü gelir vergisinde asgari ücret muafiyeti ile kaşıkla verdiler, ama hepimizi gelir vergisi ile dilim dilim soymaya devam ettiler. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 17 Aralık Cumartesi günü Ankara’da ‘Seçim bütçesi değil, halktan-emekten yana, geçim bütçesi istiyoruz’ mitinginde buluşuyoruz” dedi.

-KESK Bileşenlerinin talepleri

Açıklamasında KESK Bileşenlerinin taleplerine de değinen Doğru “Temel tüketim maddelerine son iki yıl içinde yapılan zamların geri alınmalıdır. Mali kayıplarımızın yaşanan gerçek hayat pahalılığı ve yoksulluk sınırında yaşanan artış temel alınarak telafi edilmelidir. Vergide adaletin sağlanmalı, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Gelir vergisi birinci dilim oranının yüzde 15 ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlar birinci vergi diliminde sabitlenmelidir. Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilmelidir. Kamu hizmetlerinin tasfiyesine, özelleştirmelere, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine aktarılan hazine garantilerine, her türlü güvencesiz istihdama son verilmelidir” ifadesini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?