Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dolardaki artış ekim öncesi çiftçiyi vurdu

Dolardaki artış ekim öncesi çiftçiyi vurdu

Gelecek Partisi Bandırma İlçe Başkanı Burhan Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 TL’yi aşan doların en çok çiftçiyi vurduğunu söyledi. Yeni ekim dönemi öncesinde dolardaki artışın ilaç, gübre ve mazot fiyatlarındaki artışı da beraberinde getireceğine dikkat çeken Deniz, “Çiftçilerimiz bu ağır yükün altından kalkamıyor. Finansman kaynaklarına ulaşamayan çok sayıda çiftçimiz tarlasını, traktörünü ve ineğini satmaya başladı” dedi.

-2020 destekleri hala açıklanmadı

Uygulanmakta olan tarımsal desteklemeleri de eleştiren Deniz “Tarımsal desteklemelerde amaç tarımın sürdürülebilirliği açısından finansal destek sağlamak ve ülkenin ihtiyacı olan ürünlere karşı üreticileri teşvik etmektir. Bu gün itibariyle bunlar sağlanmış değildir. Çiftçilerimiz hala 2020 desteklerinin ne olduğunu bilmiyorlar. 2019 yılı desteklemeleri 23 Ekim’de açıklanmıştı. Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen hala desteklenmeler açıklanmadı.Desteklerin ne zaman açıklanacağı ise hala belirsizliğini koruyor” ifadesini kullandı.    

-Üretim planlaması şart

Bakanlığın tarımsal planlamayı bir türlü yapamadığını öne süren Deniz, “Biran önce bölgesel üretim planlaması yapılmalı, ülkenin ihtiyacı olan ürünler ve miktarı çıkartılarak çiftçilerimiz bu ürünlere doğru yönlendirilmelidir. Bu güne kadar bu yapılmadığı için her yıl ülkemiz kaynakları mısır, pamuk, soya, ayçiçeği vb  ürünler ithal edilerek yabancı ülkelere aktarılıyor.Biran önce üretim planlaması yapılmalıdır.Bu şarttır ” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırmaspor 3 puanı tek golle aldı
Sıradaki Haber Bandırmaspor 3 puanı tek golle aldı