Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dostlar arasında lafı mı olur?

Dostlar arasında lafı mı olur?

Şehirler, orada yaşayan insanların uygarlık seviyesini gösterir. Şehrin sokaklarında yaşayan hayvanlar da o şehrin sakinidir. Bandırma Belediyesi her mahalle ve sokağımızda yaşayan minik dostlarımız için tüm imkanlarıyla fark yaratmaya çalışıyor. Bilindiği üzere Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, hayvan hakları konusundaki çalışmalara öncelik veriyor, gönüllüler ve derneklerle sık sık buluşuyor, çalışmaları denetliyor.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtilen yetki ile sahipsiz hayvanların imdadına koşan Bandırma Belediyesine vatandaşlardan da güçlü destek geliyor. Sokaklarında yaşayan kedilerin, köpeklerin beslenmesi dışında sağlıklarıyla da ilgilenen vatandaşlar, bunun bir yük değil tam tersine şehrin zenginliği olduğunu söylüyorlar. Zaman zaman gelen şikayetleri göz ardı etmeyen Bandırma Belediyesi, şikâyetin olduğu bölgede derhal bir araştırma yapıyor. Kontrol küpesi olmayan, agresif, hasta, yaralı ya da çok yaşlı olan hayvanlar dikkatli bir çalışma ile toplanarak, Bandırma Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evinde gözlem altına alınıyor. Burada titiz bir kayıt çalışması ile kısırlaştırma dahil tüm tedavileri, aşıları yapılıyor ve kontrol küpeleri takılıyor. Agresif ve sokakta yaşamaya elverişli olamayacak kadar yaşlı olanlar barınakta özel alanda tutuluyor. Bunun dışındaki tüm sağlıklı ve sosyal hayvanlar 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna ve aynı şehri, doğayı paylaşanların dostluğuna uygun şekilde yaşadıkları sokaklara ve alanlara bırakılıyor.

Bandırma Belediyesi 2021 yılı boyunca, toplam; 476 kısırlaştırma operasyonu, 3.701 tedavi ve özel ameliyat gerçekleştirmiş, 1.293 aşı (kuduz, parazit vs.) uygulaması yapmış. Tüm yıl boyunca yaklaşık 28 ton mama sokak hayvanlarına ulaştırılırken, 109 dostumuz da sahiplendirilerek yeni aileleriyle buluşmuş. Sizler de satın almayarak sahiplenirseniz önemli ölçüde destek olmuş olursunuz. Medyada bazen, sokak köpekleri tarafından zarar görmüş olan insanların olduğu haberler hepimizi üzüyor. Bir insanın başka bir canlıya verdiği zarar, işlediği suç nasıl ki bütün insanlara yüklenemiyorsa, bir köpeğin yaptığı da tüm sokak dostlarımıza fatura edilemez. Çoğu uysal ve çevresiyle oldukça sosyal olan sokak hayvanları için lütfen siz de yardımcı olunuz. Her canlı eşit doğar ve yaşama hakkına sahiptir. Biz insanlar da tüm doğanın efendisi değil sadece bir parçasıyız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bandırma CHP’den Yargıtay’a tepki
Sıradaki Haber Bandırma CHP’den Yargıtay’a tepki