" /> “Döviz düştü ama girdi maliyetlerimiz düşmedi” – Marmara Olay

 • DOLAR
  %1,38
 • EURO
  %1,98
 • ALTIN
  %1,96
 • BIST
  %5,04
“Döviz düştü ama girdi maliyetlerimiz düşmedi”

“Döviz düştü ama girdi maliyetlerimiz düşmedi”

Bandırma Ticaret Odası 13.Meslek Komitesi Başkanı Harun Özder, gazetemize yaptığı açıklamada, yumurtacılık sektörünün en önemli maliyet kaleminin yem olduğunu dile getirdi. Özder, yem karışımının yaklaşık yüzde 65’ini oluşturan mısırda son yıllardaki tedarik sıkıntısından kaynaklı fiyat artışlarının yumurta maliyetine doğrudan yansıdığını açıkladı.

Yumurta sektörünün 2021 yılını zararla kapattığını dile getiren Özder, girdi maliyetlerinin artmaya devam etmesi durumunda yumurta fiyatlarının da buna paralel olarak artacağını söyledi. Döviz kurunda düşüşlerin olmasına rağmen sektörün girdi kalemlerinde bir düşüşün yaşanmadığına dikkat çeken Özder, fiyatların kontrol edilebilmesi için üreticiye yem desteği veya doğrudan destek sağlanması gerektiği kaydedildi.

Döviz düştü girdi maliyetleri düşmedi

Yumurtada üretici ile market satış fiyatları arasındaki uçurumun nedenlerine de değinen Özder “Marketler üreticilerden yumurtayı yüzde 1 KDV ile alırken bunu tüketiciye yüzde 8 KDV ile satıyor. Buna kira ve diğer giderler de eklenince yumurta üreticileriyle market fiyatları arasında ister istemez ciddi fiyat farklılıkları oluyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?