Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dursunbey’de borçtan satılık 8 cami

Dursunbey Belediyesi, 22 milyon

Dursunbey Belediyesi, 22 milyon lira vergi borcunu ödeyebilmek için ilçedeki 8 camiyi vergi borcu karşılığında Maliye Bakanlığı’na devrediyor.
Dursunbey Belediyesi, 2019 Ağustos ayı meclisinde aldığı kararda ilçenin 22 milyon lirayı geçen vergi borucunu ödemek için 8 camiyi satışa çıkartma kararı aldı. Belediyenin borç yükünü azaltabilmek için alınan karara göre, 8 cami Maliye Bakanlığı’na olan borç karşılığında devredilecek.

Meclis kararında şu ifadeler yer aldı: “Mülkiyeti Dursunbey Belediyesine ait ilçe merkezinde; İmar Planı içinde Dini Tesis alanında, İmar Planı dışında merkez mahalle sınırları içerisinde ve kırsal mahallelerde; Köy ve Mezraların Kadastrosunda Camii kapsamında kalan taşınmazların Maliye Bakanlığına vergi borcu karşılığında satışının ve tapu devrinin yapılması planlanmaktadır.” Ağustos ayındaki bu toplantının ardından gereken çalışmanın yapıldığı ve ekim ayı içerisinde, Dursunbey ilçesindeki 8 caminin, vergi borçlarına karşılık tapularıyla birlikte Maliye Bakanlığı’na devredileceği öğrenildi.

Vergi borcu nedeniyle satışı planlanan camilerin ada ve parsel bilgileri şöyle: Üçeylül Mahallesi 306 ada 1 parsel, Ferah Mahallesi 26 ada 1 parsel, Ferah Mahallesi 343 ada 1 parsel, Çiftçi Mahallesi 568 ada 2 parsel, Çakmak Mahallesi 368 ada 8 parsel, Naipler Mahallesi 108 ada 15 parsel, Odaköy Mahallesi 111 ada 10 parsel, Çınar Mahallesi 156 ada 8 parsel

Bahçavan iddialara cevap verdi
Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan iddialarla ilgili açıklama yaptı “Dursunbey 111 mahallesi olan ve içerisinde 174 adet cami ve ibadethanesi olan, bu konuda da halkın çok duyarlı olduğu bir yerleşim yeridir. Bu 174 cami ve mescidin yüzde sekseninin üzerindeki kısmı maliye hazinesine ait. Bunların belli kısmı vakıflar genel müdürlüğüne, belli kısmı şahısların, belli kısmı da dernek kurup cami yapan derneklere ait. Bunların 8 tanesi de Dursunbey Belediyesine ait. Camilerin taşınmazı değil arsası belediyemize ait. Bizde üzerinde hayırseverlerimizin, diyanetimizin, müftülüğümüzün veya vatandaşlarımızın yaptırmış olduğu camilerin 8 tane arsasını bunların gerçek sahibi olan maliye hazinesine verelim diye rutin bir karar aldık. Bu kararımız Türkiye’de alınan ilk karar değil. Tüm Ülkedeki belediyelerimizin çoğu bu kararları daha geçmiş dönemlerde almışlar” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edremit Belediyesi’nde Emlak ve İstimlaktan
Sıradaki Haber Her gün yeni bir bombası patlıyor