Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Elinde nasır, paçasında çamur, alnında ter olanlarla sorunları var”

“Elinde nasır, paçasında çamur, alnında ter olanlarla sorunları var”

Cumhuriyet Halk Partisi Bandırma İlçe Başkanı Dr Selim Panç, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı. Basın toplantısında CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Belediye Başkanı Tolga Tosun, Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı  ve 20 ilçe başkanı da hazır bulundu.

-Tarım politikalarını eleştirdi

AK Parti’nin tarım politikalarını eleştiren Panç “Her gün Bandırma Limanı’na tonlarca buğday, mısır, pirinç ve saman geliyor. Yurt dışından saman getiren bir ülke haline geldik! Yörsan’da haklarını alamayan süt üreticisi için hiçbir şey yapmayan Kooperatif ve üretim merkezleri batarken kılını kıpırdatmayan, Manyas’ta üreticiyi ithal yem almaya mecbur bırakıp zarar ettiren bir hükümet ne kadar milli olabilir? Manyas peynirini ve ülkemizin süt üreticisini yaşatmaktansa ne yazık ki Venezuela’dan peynir ithal eden bir ülke haline geldik! Gönen’de çiftçi üretim maliyetleri sebebiyle pirinç üretemez hale dönüştürülürken, Başta Çin ve Avustralya olmak üzere yaklaşık 10 ülkeden pirinç ithal eder olduk” dedi.

-Her şeyi ithal eder olduk

Balıkesir’in etin başkenti olduğunu dile getiren Panç “ Balıkesir’de kırmızı et üreticisi yemi fahiş fiyatla alırken ve üretemez hale gelsin diye yalnız bırakılırken, Et ve Balık Kurumu ithalatı yüzde 3 bin dört yüz arttırdığını açıklayarak, Polonya ve Fransa başta olmak üzere sekiz ülkeden kırmızı et ithal ettiğini açıkladı! Beyaz et üretiminin merkezinde olan Bandırma’mızda üretici perişan hale gelirken, kendi üreticimizden güvenli et alacağımıza Rusya’dan beyaz et ithal eder hale dönüştük! Şeker fabrikalarını yok pahasına sattılar, şeker ithal eder olduk. Çünkü iktidar için çiftçimiz, hayvancımız, işçimiz, üreticimiz, yurt dışı firmalara çekilen peşkeşlerden daha az önemli! Buğdayı Amerika’dan, arpayı Ukrayna’dan, Baklayı İtalya’dan, Nohudu Meksika’dan satın alıyoruz! Pamuk Yunanistan’dan geliyor! Fasulye İran’dan, saman Bulgaristan’dan, her şeyi tırlarla, gemilerle satın alıyoruz!” ifadesini kullandı.

-Suriye’den patates ithal ediyoruz

Ülke olarak iç savaşla boğuşan Suriye’den bile patates ithal eder duruma gelindiğinin altını çizen Panç “Tarım Bakanı  ‘’paramız var ki, dışarıdan alıyoruz‘’ diyerek, dışarıdan alımlara sahip çıkıyor. Oysa pandemi sürecinde gördük ki Rusya ve birçok ülke buğday gibi tarım ürünlerinin dışa satımını yasakladı. Bu da paranız olsa dahi, yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Zenginin yatında sıfır olan KDV, çiftçinin traktöründe yaklaşık yüzde 70 oranında. Çiftçimiz mazotu fahiş fiyatla alıyor. Yanlış politikalar yüzünden köylerden kente genç nüfus göçtü! Köydeki tarlayı sürecek genç bulamıyoruz! Bu yönetememek değil de nedir?” diye sordu

-Çiftçinin ve emekçinin sırtına basarak yükseliyorlar

İktidarın elinde nasır olanla, paçasında çamur olanla, alnında ter olanla bir sorun ve husumetinin bulunduğunu dile getiren Panç “ Mevcut iktidar çiftçinin, hayvancının, emekçinin sırtına basarak yükselen; çıkar ilişkisi kurmadığı her kesimi yok etmeyi kendine amaç edinmiş bir polit yapıdır! Halk fakirleşirken, kendileri zenginleşip lüks içinde yaşayan bir Lale Devri Hükümetidir. Biz, ülkemizin dört bir yanında köylümüzle, çiftçimizle üreticimizle bu iktidarın yarattığı enkazı ortadan kaldıracağız! Emek verenlerin emeğinin karşılığını aldığı, gıdada dışa bağımlılığı bitirdiğimiz, dışarıdan alan değil dışarı satan bir ülkeyi yeniden inşa etmek boynumuzun borcudur! Bizim kavgamız emeğin, hakkın kavgasıdır. Tarlada ürününe düşük ücret verildiği için ürünü tarlada kalan çiftçinin kavgasıdır. Peyniri utanmadan Venezuela’dan alanlara karşı süt, peynir üreten üreticinin geçim kavgasıdır” şeklinde konuştu.

-Ekonomide “altın çağ” diyorlar vatandaştan iban istiyorlar

Panç devamında şunları söyledi “Ekonominin altın çağı deyip. Gözümüze baka baka Televizyonlarda zorlu pandemi sürecinde İban verip biz bize yeteriz diyen akıl almaz anlayışa karşı; Üreterek, paylaşarak ve kasayı yandaş için değil yurttaş için kullanarak ancak ve ancak ‘Biz bize yeteriz’ diyoruz. Biz sizin bu doyumsuzluğunuza, peşkeşlerinize, başka ülkelerin çıkarları için kendi vatandaşlarına sırt dönmenizi kabul etmiyoruz.”

YORUMLAR

2 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meclis Üyesi Erten’e operasyon
Sıradaki Haber Meclis Üyesi Erten’e operasyon