• DOLAR
  9,5905
  %-0,13
 • EURO
  11,1391
  %-0,48
 • ALTIN
  557,48
  %0,74
 • BIST
  1.493
  %0,88
Emek Platformu: mobbingin yeni adı ücretsiz izin oldu

Emek Platformu: mobbingin yeni adı ücretsiz izin oldu

Bandırma Emek Platformu Dönem Sözcüsü İlyas Satırlı, Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Adin Oto Donanım’da çalışan 200’e yakın işçinin sendikal faaliyetlerden dolayı işveren tarafından ücretsiz izne çıkartıldıklarını açıkladı. Adin işverenin işçilere sendika üyeliğinden çıkmaları konusunda mobbing uygulandığını dile getiren Satırlı, bunu kabul etmeyen işçilerin ise iş veren tarafından ücretsiz izne çıkartılarak adeta açlığa mahkum edildiğini söyledi.

Ücretsiz izin dayatmasının iş yerlerindeki tüm hukuksuz dayatmalara boyun eğdirme sopası olarak kullanıldığını dile getiren Satırlı “Anayasanın 51. maddesi bütün işçilere; ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarını korumak, geliştirmek amacıyla, kimseden izin almaksızın, sendikalara üye olma hak ve özgürlüğünü tanımaktadır. Anayasamıza göre hiç kimse, sendika üyeliğinden ayrılmaya zorlanamaz. Anayasamızın 53. Maddesi, bütün işçilere ekonomik ve sosyal durumlarını, çalışma koşullarını düzenlemek amacıyla toplu iş sözleşmesi yapma hakkını tanımaktadır” dedi

Sendika hakkın yasaların güvencesi altında olduğunun altını çizen Satırlı “6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 17. Maddesi’ne göre işçi sayılanlar, işçi sendikalarına üye olabilir ve sendikaya üye olmak serbesttir. 25. maddesine göre ise işçiler, sendikaya üye olmaları veya olmamaları, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde işçi kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaları veya sendikal faaliyette bulunmalarından dolayı işten çıkarılamaz veya farklı işleme tabi tutulamaz. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 18. maddesi, işverenlerin, işten keyfi nedenlerle işçi çıkartmalarını yasaklamıştır. Türk Ceza Kanununa göre; işçinin sendikaya üye olmasını engelleyen, sendikasından istifa edip, başka bir sendikaya üye olmasına zorlayan işveren 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Adin firması bu uygulamasıyla anayasal hakkın kullanımını engelleyerek suç işlemektedir” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?