Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Emekçilerden kriz açıklaması

Emek Platformu Dönem Sözcüsü

Emek Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Kocataş, Cumhuriyet Meydanında yaptığı basın açıklamasında “Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. En yetkili ağızlar “kriz” sözcüğünü kullanmaktan özenle kaçınsalar da, bizler için krizin anlamı birbiri ardına kapanan dükkânlardır, marketlerde sürekli yapılan zamlardır, kabaran elektrik-su-doğalgaz faturalarıdır, ödenemeyen borçlardır, evlere gelen hacizlerdir, işsizliktir, iş cinayetleridir. Krizin anlamı, yaşamımızın giderek sürdürülemez hale gelmesidir” dedi.

-Krizin faturası kime ödetilecek?
Geçen ay açıklanan 2019-2021 döneminin Yeni Ekonomi Programı’ndaki göstergelerin “kriz yok” söylemlerini boşa çıkardığını öne süren Kocataş “Enflasyon, büyüme, milli gelir, bütçe açığı, reel sektör borçları ve işsizlik göstergeleri, durumun vahametine işaret etmektedir. Aslında bugün temel mesele, bu büyük krizin faturasının kime ödetileceğidir. İktidar çevreleri şimdiye kadar yaşanan tüm krizlerde olduğu gibi bu krizin faturasını da işçi sınıfına, emekçilere, yoksul halk kesimlerine çıkartmak niyetindedir” ifadesini kullandı.

-467 milyar dolar dış borç
Üçte ikisi özel sektöre ve bankalara ait olan 467 milyar dolar dış borcun ağır sonuçlarının 81 milyona ödetilmek istediğini dile getiren Kocataş “Küçük bir azınlığın borcu, zamlarla, adaletsiz vergilerle, işsizlik tehdidiyle halkın yüzde 99’unun sırtına yıkılmaktadır. İşsizlik fonuyla bankalar beslenmekte, kıdem tazminatına göz dikilmekte, iş güvencesi tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Gerçek çıplaktır: AKP iktidarının sürdürdüğü, ithalata, betonlaşmaya, dış borçlanmaya, ranta, spekülasyona dayalı ekonomik model hızla çökmektedir. Çöken sadece ekonomik model değildir: Torpilli akademisyeninden iktidara yanaşması sanatçısına, serseri futbolcusundan mafyavari tarikatlarına kadar toplumsal çürüme yaygınlaşmaktadır” şeklinde konuştu.

-Bizler alacaklıyız
“Nimete” kimseyi ortak etmeyen patronların, külfeti nüfusun yüzde 99’unun üzerine yıkmaya çalıştığını dile getiren Kocataş “Oysa fatura bu düzen sayesinde küplerini dolduran patronlara kesilmelidir. Faturayı ödemesi gereken sadece patronlar değil, aynı zamanda siyasi iktidardır. Ülkemizi büyük bir yıkımın eşiğine getiren neoliberal politikaları yıllardır kimler hayata geçirdiyse krizin sorumlusu da onlardır. Bu ülkenin yüzde 99’u borçlu değil alacaklıdır. Çünkü ekonomik büyüme söz konusu iken, bu ülkenin işçileri, kamu çalışanları, tüm emekçileri yoksullaşmayla, gelir dağılımı ve vergi adaletsizliğiyle, iş cinayetleriyle, eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle, fabrikalarımızın satılmasıyla büyük bedeller ödemiştir” dedi. Basın açıklamasına Belediye Başkanı Dursun Mirza, Başkan Yardımcısı Ozan Onur, İyi Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert, Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, Gümced Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, CHP Balıkesir Eski Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Bandırma Belediye Başkan Aday Adayı Metin Ok, ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Eğitim İş Bandırma Şube Başkanı Kadir Taylan ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan
Sıradaki Haber SORUN ÇOK BİLİYORUM AZ KALDI GELİYORUM