Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Emekçinin yanında saf tuttuk”

Türk Eğitim Sen Bandırma

Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanlığı öğretmenevi’nde düzenlediği yemekli bir toplantıyla sendika işyeri temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mehmet Çalışkan “Üç gün önce saygı ve özlemle andığımız Büyük Atatürk aramızdan ayrılalı tam 81 yıl oldu. Emperyalizmi bu topraklardan defeden, en iyi yönetim şekli olan Cumhuriyeti kuran, ilke ve inkılapları ile Türkiye’yi çağdaş yarınlara taşıyan, bilim, eğitim, sanayi, teknoloji vb alanlarda önemli atılımlar yapılmasını sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni saygın bir konuma getiren Büyük Önder Atatürk’e minnet borçluyuz” dedi.

-Nöbette olacağız
Atatürk’ü anmak kadar Atatürk’ü anlamaya da ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren Çalışkan “Her ne kadar onu anlamak için en çok gayret gösterenlerden olsak da ülke olarak da Atatürk’ü anlamayı başardığımızda şanlı Türk Milletini bu cennet vatanda hak ettiği günlere ulaştıracağımıza eminiz. Atam, Türk-Eğitim-Sen’in her bir ferdi, seni bu yurdun evlatlarına dosdoğru anlatmak için hep burada, nöbette olacaktır” ifadesini kullandı.

-Emekçinin yanında saf tuttuk
Türk Eğitim Sen’in her zaman çalışanın, emekçinin yanında saf tuttuğunun altını çizen Çalışkan “Tarafımız eğitim çalışanın yanıdır. Eğer sendika güçlünün yanında saf tutarsa, Hak eden ve liyakat sahibi olmayanların uygulamaya koyduğu çalışma şartları ve koşullarını zorla kabul ettirmeye çalışıyorsa, kişisel menfaat çıkarları üzerine hareket ediyorsa bunun adı sendika olmaz, bunun adı vakıf olur, dernek olur. Sendikanın yeri emekçinin yanıdır. Biliyoruz ki hak edenin değil de güçlünün saha sorumluluğunu yerine getiren sendikamsı yapılara “sarı sendika” ismi verilir. Sendikayı var eden temel unsur eylemlilik sürecidir. Biz de eğitimdeki birçok sorun karşısında doğruları söylemeye devam edeceğiz. 5 eylem kararımız var ve devam etmektedir. Türk Eğitim Sen olarak bizim duruşumuz nettir” şeklinde konuştu.

-Mülakat sistemine karşıyız
Sendika olarak her türlü mülakat sistemine karşı olduklarının altını çizen Çalışkan “Yazılı sistem gelmediği müddetçe kamudaki çürümüşlüğün önüne geçilemez. Torpil engellenemez. Öğretmen atama sisteminde mülakat kaldırılmalıdır. Yerine güvenlik soruşturması şeklinde gerçekleştirilmelidir. Acilen ihtiyaç duyulan alanlara ek 60 bin atama gerçekleştirilmelidir” ifadesini kullandı.

-MEB belli gruplara teslim edilmemeli
Değerler eğitimi adı altında okullarda yapılan eğitimlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi öğretmenleri tarafından Bakanlık adına yapması gerektiğini dile getiren Çalışkan “Milli Eğitim Bakanlığı bir gruba veya belirli gruplara teslim edilmemelidir. Yaşananlardan ders çıkarmalıyız. Sözleşmeli köleliğe hayır diyoruz. Atanamayan öğretmenlerin yaptığı eylemlere her zaman destek verdik. Andımızın okutulması yönünde Andımız Türk Eğitim Sen’in kırmızı çizgisidir. Mücadelemiz devam edecektir” dedi.

-Sendikamıza üye bulun
Şu anda Bandırma da yetkili sendikayla aralarındaki üye sayısal farkını iyice azaldığını dile getiren Çalışkan, işyeri temsilcilerinden yeni üyeler bulmaları konusunda çalışma yapmalarını istedi. Çalışkan “Aramızdaki sayısal fark çok da fazla değil, yani aşılamayacak bir durum değil. Bu sendika da olup toplu sözleşmelerdeki acizlikten, 10 Kasım’da bazı densizlerin sosyal medyadan Atamıza yapılan saygısızlıktan rahatsızlık duyan bir çok arkadaş vardır. Bu insanlara durumdan memnun olup olmadıkları sorulmalı ve rahatsızlık duyanların derhal istifa etmeleri gerektiği hatırlatılmalıdır. Bizim birlikteliğimiz şahsi menfaat değil gönül birlikteliğidir. Türkiye’mizin geleceğini aydınlatacak ruh buradadır” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devrilen kaya yüklü traktörün sürücüsü
Sıradaki Haber Traktör devrildi:1 ölü