Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Emekliden yüzde 5’lik zam tepkisi

Emekli Sen Bandırma Şube

Emekli Sen Bandırma Şube Başkanlığı emeklilere yapılan yüzde 5’lik zamma yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edildiğini dile getirdi. 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonunun ikinci bir işte çalıştığını ya da iş aradığının altını çizen Balkış “Emeklilerin yüzde 80’i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte; ötekileştirilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır” dedi.

Emekliye sembolik zam
Çaya, şekere, akaryakıta ve elektriğe değişik oranlarda zam yapıldığını anımsatan Balkış şunları söyledi “Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon yüzde3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere yüzde 5 ila yüzde 6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülmüştür”

-Beklentilerini açıkladılar
Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilmesini talep eden Balkış, TÜİK’in siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklamasını istedi. Emekli aylıklarının 2bin 500 TL’nin altında olmaması gerektiğinin altını çizen Balkış “Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlanmalıdır. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmelidir. Emekli ikramiyeleri yıl içinde bin 750 TL’ye yükseltilmeli ve her yıl güncellenmelidir. Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılmalı, yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir” dedi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesir’de dilencilere geçit vermeyen Büyükşehir
Sıradaki Haber dilencilere geçit yok