Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Emekliler sorunlarına çözüm bekliyor

Türkiye Emekliler Derneği Bandırma Şube Başkanı Mithat Günüç, “Taleplerimiz siyasi partilerinin seçim beyannamlerinde yer almalıdır”dedi.

Türkiye Emekliler Derneği Bandırma

Türkiye Emekliler Derneği Bandırma Şube Başkanı Mithat Günüç, gazetecilere yaptığı açıklamada, intibak sorununun çözülmesi ve emeklilerin katkı paylarından muaf tutulmasının da aralarında bulunduğu taleplerinin siyasi partilerin seçim beyannamelerinde yer almasını istediklerini söyledi. Banka promosyonu ve bayram ikramiyesi taleplerimizin hayata geçirilmesinden memnun olduklarını dile getiren Günüç “Ancak intibak sorununun çözülmesi ve emeklilerin katkı paylarından muaf tutulması gibi çözüm bekleyen birçok sorunumuz var. Siyasi partilerden seçim beyannameleri ya da bildirgelerinde bunlara yer vermelerini istiyoruz” dedi. 2000 öncesi SSK emeklilerin intibaklarının yapıldığını ve 1 Ocak 2013 itibarıyla intibak farklarının aylıklarına ilave edildiğini anımsatan Günüç 2000 sonrası emekli olanların da aynı kriterlere göre intibakları yapılıp emekliler arasında eşitliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

-İntibak sorunu çözüme kavuşmalıdır
Mevzuat değişikliğiyle 1 Ocak 2000 itibarıyla çalışmaya başlayanların yaş ve prim ödeme gün sayılarının yükseltildiğini anımsatan Günüç, devamında şunları söyledi “Buna göre 4/a (işçiler) sigortalılar 7000-7200 prim ödeme gün sayısı, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları 9000 gün prim ödeme koşulu ile birlikte; kadın sigortalılar için 58 yaş, erkek sigortalılar için 60 yaş koşulu aranmaktadır. Kısmi aylığa hak kazanma koşullarında ise yaş koşulu 61 ve 63 olarak belirlenmiştir. Bu şartlar, ülkemizin çalışma koşullarıyla uyumlu olmadığından değiştirilmesi gerekmektedir. Çalıştıkları dönemde yüzde 11-12 arasında sağlık primi ödeyen emeklilerden sağlık hizmeti almaları halinde değişik adlar altında (muayene ücreti, reçete bedeli, ilaç farkı ve ilave ücret) katkı payları alınmaktadır. Emekliler kendileri için büyük bir yük olan sağlık katkı paylarından muaf tutulmalıdır”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkesirspor son olarak 2. Lig
Sıradaki Haber Fırtına gibi esecek